Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Čína - osobitá země

Prastará, obrovská, zcela osobitá, neustále se rozvíjející a vzrušující – taková je Čína – a návštěva této země je nesmazatelným, celoživotním zážitkem. Země, kterou musíte vstřebávat všemi smysly a při tom bezděčně žasnout nad její jedinečností. Pozornost přitahují jak její umělecké hodnoty, tak i přírodní krásy: bizarně tvarované skalnaté vrchy zachumlané v mlze, sampany (typické čínské pramice) v zákrutách mohutných klikatících se řek, pyšné zlaté a červené venkovní pavilony, proslulá Velká čínská zeď, která se vine po členitých ostrých hřebenech a ztrácí se v nedohlednu, velehory, pokryté věčným sněhem a ledem, které se dotýkají nebe, půvabné porcelánové vázy, které přetrvaly staletí, ač jsou tenké jako skořápka.

Člověk se tu může dotknout nápisu vytesaného v kameni, starého přes dva tisíce let, právě tak jako čerstvě utkané látky z pravého hedvábí. Může ochutnat vynikajíc

Člověk se tu může dotknout nápisu vytesaného v kameni, starého přes dva tisíce let, právě tak jako čerstvě utkané látky z pravého hedvábí. Může ochutnat vynikající čínské pokrmy, na kterých si pochutnávali už samotní císařové; zaposlouchat se do působivého zpěvu dětí; nasát velebnou atmosféru buddhistického chrámu nebo třeba vůni čerstvých melounů přímo na tržišti.

Nejstarší civilizace

Peking

Nejstarší žijící civilizace na světě si také může dovolit nebýt spoutána časem. Není to tak dávno, co Číňané dali světu střelný prach a kompas, papír a tisk, porcelán a hedvábí. A spisy známého filozofa Konfucia (551–479 př. n. l.), které odpůrci jeho morálně-etických principů systematicky pálili už ve 3. století př. n. l., stály v sedmdesátých letech 20. století v čínské společnosti bez jakékoliv nadbytečné nostalgie znovu v centru pozornosti.

Čína a řeč

Tím, co každého nového cestovatele nejvíce vyvede z míry, je bezesporu řeč. Čínské písmo umí číst více lidí než jakýkoliv jiný jazyk na světě, ale návštěvník, kterého uchvátí elegantní znaky, nerozumí ani za mák. Hovorová čínština je tónově široká a cizinci ze Západu dělá její zvládnutí problémy. Několik frází, které se můžete naučit, se vám bude hodit k tomu, aby si vás místní obyvatelé více považovali.

A co je pro nás ještě horší, samotní Číňané mluví více než sto padesáti oblastními dialekty, z nichž některé se chovají bezmála jako samostatné jazyky. Obyvatel ze severu jen těžko porozumí Kantoňanovi pocházejícímu z jihu. Pro řešení tohoto problému zavedla vláda oficiální verzi čínského jazyka pchu-tchung-chua (putonghua), která vychází z pekingského nářečí a v zahraničí je znám jako mandarínská čínština. Písmo naštěstí zůstává po celé Číně jednotné. Asi 6 procent obyvatelstva hovoří mongolsky, thajsky, tibetsky, jazykem Miao a dalšími. V řídce obydlených oblastech západních pouští a hor převažují různé národnostní menšiny.

Šanghaj

Dnešní Čína

Mimo jazyka jsou turisté často ohromeni nadčasovou „čínskostí“ a moderním pojetím komunismu. Je všudypřítomná přebujelá administrativa plodem marxistických metod řízení společnosti, dědictvím starých mandarinů anebo prostě jen nutným důsledkem velikosti země? Bydlí zde tak často tři generace pohromadě pouze z pocitu tradiční rodinné sounáležitosti nebo spíše proto, že je zkrátka málo místa? A proč lze čínské děti jen zřídka kdy spatřit, jak pláčou – je za tím svědomitá a láskyplná rodičovská výchova, specifická národní mentalita nebo spíše tvrdý dril?

Každé čtvrté dítě, které se dnes na naší planetě narodí, je právě Číňan. Statistiky, se kterými se tak často setkáváme, pocítíme na vlastní kůži, jakmile do této nejlidnatější země vstoupíme. Čína (včetně Tchaj-wanu) má téměř sto měst, jejichž počet obyvatel překračuje jeden milion; v dopravních špičkách všem vstávají vlasy hrůzou na hlavě podobně jako při dopravních zácpách v New Yorku nebo Londýně. V nejpřecpanější provincii Si chuan (S’-čchuan) můžete jet hodiny a hodiny a z dohledu se vám neztratí jak lidé, tak ani jejich obydlí, a to i v těch nejodlehlejších venkovských oblastech.