Přístav a Bund
Protože se Šanghaj rozvíjela výrazně především v 19. století, bylo už pozdě na to, aby město přidalo svůj příspěvěk ke klasickému čínskému umění nebo kultuře. I když je zde poměrně málo památek, neznamená to, že město má málo zajímavých míst. Pozornost turistů se zaměřuje spíše na památky z období předválečného kapitalismu a na momentky ze současného života místních obyvatel.
V šanghajském přístavu se setkávají Východ a Západ, staré a nové, progresivní a zaostalé. Plavební cesta po kalné vodě řeky Chuang-pchu (Huangpu) vede přímo centrem města a přes nekonečná průmyslová předměstí s kouřícími komíny. Zvuk lodních sirén uslyšíte i v noci, v době, kdy už utichnou klaksony aut a zvonky jízdních kol. Flotila na této části řeky je velice pestrá: plují tu moderní kontejnerové nákladní lodě, romantické džunky se začouzenými plachtami, přeplněné trajekty, malé bárky, rezivějící parníky pobřežní dopravy, vojenská plavidla nebo houpající se prámy a sampany (lehké soukromé lodě). Návštěvníci mohou využít možnosti projet se v říčním člunu po řece Chuang-pchu a cestovat přímo ze středu Šanghaje až k ústí řeky Jang-c’-ťiang.
Když se vrátíme zpět do města, jistě si zde brzy všimnete, jak nečínsky Šanghaj působí, jako by šlo o evropskou metropoli přenesenou do Orientu. Promenádě Waj-tchan na levém břehu řeky Chuang-pchu se dříve říkalo Bund (s tímto výrazem se můžete stále setkávat); jde o anglo-indický výraz, který znamená něco jako „zpevněný břeh”. V dobách svého největšího lesku byly nádherné parky tohoto šanghajského korza uzavřené pro psy a Číňany. Právě zde můžete odpočívat při pozorování lidí, od ranního kondičního cvičení až po večerní procházky elegantně oblečených párů. Promenáda byla rozšířena a dnes zde najdete mnoho příjemných restaurací a obchodních center.
Kdysi tak okázalé objekty na nábřeží Čung-šan Lu (Zhogshan Lu) dnes už ztratily hodně ze svého původního lesku, ať už jde o hotel Mír (angl. Peace Hotel; dříve Cathay), Námořnický klub (angl. Seamen’s Club; původně britský konzulát) nebo mohutnou budovu radnice, která byla postavena v roce 1923 jako sídlo hongkongské a šanghajské Městské banky. Nedávno byla banka renovována a přestavěna na Čínskou banku, která funguje pouze pro Evropany. Východně odtud, za řekou Chuang-pchu, pak leží Východní Šanghaj čili Pchu-tung (Pudong), která za poslední roky zaznamenala nebývalý stavební boom.
Nankingská třída a okolí
Další z příjemných chvil v Šanghaji můžete zažít při procházce po Nankingské třídě, jedné z nejvěhlasnějších obchodních tříd v Číně. Zastavte se také v Hotelu míru na Bundu a prohlédněte si zajímavě vyzdobenou halu. To je místo, kde se ukryl Noel Coward, aby napsal Soukromé životy a kde Steven Spielberg natočil scény pro Říši slunce. Jazzová skupina hotelu zde každý večer v severním křídle hraje swing, a to již od třicátých let.
Severně od nábřeží Bund, již za řekou Wu-sung se v zástavbě nachází synagoga Ochel Moše (Ohel Moshe Synagogue; Mo-si Chuej-tchang). Vznikla roku 1927 jako centrum židovství, jehož stoupenců tehdy v Šanghaji žilo na 20 000. Synagoga už neslouží svému účelu, ale najdete zde malé muzeum (otevřeno denně 9.00–16.30).
Na jižní straně Nankingské ulice se rozkládá Lidový park (Žen-min Kung-jüan); kdysi zde bývala šanghajská závodní dráha (1863) a nyní je tu nově opravené Šanghajské muzeum umění (Mej-šu Kuan; Shanghai Meishu Quan; otevřeno denně 9.00–17.00). Na Lidovém náměstí (Žen-min) se nachází obrovské Velké divadlo, v noci nádherně osvícená budova Šanghajské expozice městského plánování a Šanghajské městské muzeum (Šangchaj Po-wu-kuan; Shanghai Bowu-guan; otevřeno ne–pá 9.00–17.00, v so 9.00–20.00). Místní expozice je patrně nejlepší a nejucelenější svého druhu v celé Číně. Na čtyřech podla žích tu najdete vše podstatné z historie Říše středu. V prvním patře jsou to umělecké bronzy a kamenné sochy, ve druhém keramika, ve třetím obrazy a kaligrafie, ve čtvrtém pak mince, předměty z jadeitu a nábytek. Muzejní depozitáře ukrývají na 120 000 předmětů, z nichž je samozřejmě vystavena vždy jen část. V každém případě zde uvi díte věci, které by byly chlou bou kteréhokoliv evropského muzea. Na prohlídku si rozhodně vy hraďte dostatek času. A budete-li už unaveni procházením jednotlivými sály, není nic snazšího, než využít služeb zdejší příjemné čajovny, kterou hledejte ve druhém poschodí.