Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie
PředchozíPředchozí
DalšíDalší

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO Travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO Travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO Travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Zájezdy Čína

Čína - Mongolsko Čína - Mongolsko 69 990,- 06. 09. - 17. 09.
Malý okruh Čínou Malý okruh Čínou 32 990,- 10. 08. - 18. 08.
Malý okruh Čínou Malý okruh Čínou 32 990,- 03. 09. - 11. 09.
Velký okruh Čínou Velký okruh Čínou 77 990,- 11. 09. - 25. 09.
Malý okruh Čínou + Tibet Malý okruh Čínou + Tibet 82 990,- 17. 09. - 29. 09.
Plavby čínským vnitrozemím Plavby čínským vnitrozemím 69 990,- 24. 09. - 06. 10.
Vlakem na střechu světa Vlakem na střechu světa 79 990,- 25. 09. - 09. 10.
Malý okruh Čínou + Datong Malý okruh Čínou + Datong 59 990,- 01. 10. - 14. 10.

Přístav a Bund

Protože se Šanghaj rozvíjela výrazně především v 19. století, bylo už pozdě na to, aby město přidalo svůj příspěvěk ke klasickému čínskému umění nebo kultuře. I když je zde poměrně málo památek, neznamená to, že město má málo zajímavých míst. Pozornost turistů se zaměřuje spíše na památky z období předválečného kapitalismu a na momentky ze současného života místních obyvatel.V šanghajském přístavu se setkávají Východ a Západ, staré a nové, progresivní a zaostalé. Plavební cesta po kalné vodě řeky Chuang-pchu (Huangpu) vede přímo centrem města a přes nekonečná průmyslová předměstí s kouřícími komíny. Zvuk lodních sirén uslyšíte i v noci, v době, kdy už utichnou klaksony aut a zvonky jízdních kol. Flotila na této části řeky je velice pestrá: plují tu moderní kontejnerové nákladní lodě, romantické džunky se začouzenými plachtami, přeplněné trajekty, malé bárky, rezivějící parníky pobřežní dopravy, vojenská plavidla nebo houpající se prámy a sampany (lehké soukromé lodě). Návštěvníci mohou využít možnosti projet se v říčním člunu po řece Chuang-pchu a cestovat přímo ze středu Šanghaje až k ústí řeky Jang-c’-ťiang.

šanghajské divadlo

Když se vrátíme zpět do města, jistě si zde brzy všimnete, jak nečínsky Šanghaj působí, jako by šlo o evropskou metropoli přenesenou do Orientu. Promenádě Waj-tchan na levém břehu řeky Chuang-pchu se dříve říkalo Bund (s tímto výrazem se můžete stále setkávat); jde o anglo-indický výraz, který znamená něco jako „zpevněný břeh”. V dobách svého největšího lesku byly nádherné parky tohoto šanghajského korza uzavřené pro psy a Číňany. Právě zde můžete odpočívat při pozorování lidí, od ranního kondičního cvičení až po večerní procházky elegantně oblečených párů. Promenáda byla rozšířena a dnes zde najdete mnoho příjemných restaurací a obchodních center.

Kdysi tak okázalé objekty na nábřeží Čung-šan Lu (Zhogshan Lu) dnes už ztratily hodně ze svého původního lesku, ať už jde o hotel Mír (angl. Peace Hotel; dříve Cathay), Námořnický klub (angl. Seamen’s Club; původně britský konzulát) nebo mohutnou budovu radnice, která byla postavena v roce 1923 jako sídlo hongkongské a šanghajské Městské banky. Nedávno byla banka renovována a přestavěna na Čínskou banku, která funguje pouze pro Evropany. Východně odtud, za řekou Chuang-pchu, pak leží Východní Šanghaj čili Pchu-tung (Pudong), která za poslední roky zaznamenala nebývalý stavební boom.

Nankingská třída a okolí

přístav a bund v šanghaji

Další z příjemných chvil v Šanghaji můžete zažít při procházce po Nankingské třídě, jedné z nejvěhlasnějších obchodních tříd v Číně. Zastavte se také v Hotelu míru na Bundu a prohlédněte si zajímavě vyzdobenou halu. To je místo, kde se ukryl Noel Coward, aby napsal Soukromé životy a kde Steven Spielberg natočil scény pro Říši slunce. Jazzová skupina hotelu zde každý večer v severním křídle hraje swing, a to již od třicátých let.

Severně od nábřeží Bund, již za řekou Wu-sung se v zástavbě nachází synagoga Ochel Moše (Ohel Moshe Synagogue; Mo-si Chuej-tchang). Vznikla roku 1927 jako centrum židovství, jehož stoupenců tehdy v Šanghaji žilo na 20 000. Synagoga už neslouží svému účelu, ale najdete zde malé muzeum (otevřeno denně 9.00–16.30).

Na jižní straně Nankingské ulice se rozkládá Lidový park (Žen-min Kung-jüan); kdysi zde bývala šanghajská závodní dráha (1863) a nyní je tu nově opravené Šanghajské muzeum umění (Mej-šu Kuan; Shanghai Meishu Quan; otevřeno denně 9.00–17.00). Na Lidovém náměstí (Žen-min) se nachází obrovské Velké divadlo, v noci nádherně osvícená budova Šanghajské expozice městského plánování a Šanghajské městské muzeum (Šangchaj Po-wu-kuan; Shanghai Bowu-guan; otevřeno ne–pá 9.00–17.00, v so 9.00–20.00). Místní expozice je patrně nejlepší a nejucelenější svého druhu v celé Číně. Na čtyřech podla žích tu najdete vše podstatné z historie Říše středu. V prvním patře jsou to umělecké bronzy a kamenné sochy, ve druhém keramika, ve třetím obrazy a kaligrafie, ve čtvrtém pak mince, předměty z jadeitu a nábytek. Muzejní depozitáře ukrývají na 120 000 předmětů, z nichž je samozřejmě vystavena vždy jen část. V každém případě zde uvi díte věci, které by byly chlou bou kteréhokoliv evropského muzea. Na prohlídku si rozhodně vy hraďte dostatek času. A budete-li už unaveni procházením jednotlivými sály, není nic snazšího, než využít služeb zdejší příjemné čajovny, kterou hledejte ve druhém poschodí.

Kam se vydat dál?