Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Čínské zemědělství

Ať budete zemí projíždět po železnici nebo silnici, budete zřejmě překvapeni také pracností zdejšího zemědělství. Stovky bosých mužů a žen se celé dny brodí v zaplavených brázdách, aby sklidili rýži, kterou mlátí pomocí jednoduchých strojů na ruční pohon. K pěstování zemědělských plodin se používají i ty nejmenší plochy, pokud nejsou vyloženě skalnaté, písčité nebo příliš strmé. Není divu: když si odmyslíte hory, pouště a ostatní neúrodnou půdu, na celém území Číny – i navzdory její rozlehlosti – zůstává už jen asi 10 % půdy vhodné pro zemědělství. Další problémy pak vznikají kvůli častým přílivům sucha či naopak povodním.

Využití půdy v Číně - rýžová pole

Obděláváno je pouze 10 procent půdy. Ta je často neúrodná, počasí bývá nevyzpytatelné a počet obyvatel se neustále zvyšuje. Navíc může přijít dlouhodobé sucho, tajfun nebo i jiná živelná pohroma, což ještě zvyšuje rozdíl mezi produkcí potravin a jejich spotřebou – přestože osobní nároky Číňanů v tomto směru rozhodně nejsou nijak vysoké.

Každá užitečná píď země, včetně malých zahrádek, které se zdají být úplně nepřístupné a vyprahlé, musí být využita až do úplného vyčerpání své síly; mnohdy dokonce i bez obvyklé mechanizace, traktorů či zavlažovacích zařízení.

Tato problematika není v Číně nová, teprve nedávno byla ovšem přijata určitá řešení. Když v roce 1949 získala moc komunistická strana, 70 procent země vlastnilo pouze 10 procent obyvatel. Velký průlom nastal nejdříve v zemědělské výrobě na venkově, kde se reformátoři zaměřili zejména na desítky let trvající nízkou produkci, která byla zapříčiněna vysokými náklady, nízkými výnosy a špatným hospodařením.

Rýžová pole

Nová vláda si začala uvědomovat mimořádný význam půdy a zemědělství vůbec pro celkový rozvoj národního hospodářství. Proto byly vypracovány základní směrnice ke zvýšení efektivity a rentability rostlinné i živočišné výroby. Zatímco drobným rolníkům bylo povoleno ponechat si svůj majetek, velkostatkářům byly jejich rozlehlé polnosti odebrány a rozděleny mezi dosavadní bezzemky. Postupem času vznikla v zemi nová společenská třída družstevních rolníků.

Čínské družstevnictví

Zpočátku byly vytvářeny tzv. „pracovní skupiny vzájemné pomoci”, jejichž členové společně obdělávali půdu, starali se o hospodářská zvířata a udržovali zemědělskou techniku. Teprve další krok vedl k rozvoji družstev, ve kterých byl společný majetek – pole, dobytek a stroje - a příjmy se rozdělovaly. Někdy se do takového družstva spojilo i přes 200 rodin z jedné nebo více vesnic. Veškeré zisky patřily všem a také se ve prospěch všech dále investovaly.

Mao Ce-tung věřil, že Čína je schopná rychlé industrializace, pokud se podpoří ideologicky a bude ji doprovázet reorganizace výroby. Nejen ve velkoměstech, ale i na vesnicích se měly využívat nevyužité pracovní síly – stejně jako jakékoliv přebytky měly směřovat do těžkého průmyslu, zejména do oceláren. Družstva byla sjednocována do větších celků – komun. Šlo o svazky obyvatel z více vesnic a přilehlých usedlostí, kteří v dané oblasti odpovídali nejen za samotnou zemědělskou produkci, ale i za její obchodní zhodnocení, přidruženou řemeslnou výrobu, politickovýchovnou práci a domobranu. Koncem roku 1958 spadala prakticky každá rolnická rodina pod nějakou komunu.

Produkce nápojů

Stavěly se hutní pícky, ve kterých se vyráběla ocel, kvůli nedostatku zkušeností však byla většina z nich v podstatě nepoužitelná. Protože se očekával prudký rozvoj zemědělství, místní vůdci vykazovali falešná, astronomická čísla o růstu produkce, což jim zajistilo kariérní postup a zároveň se tak vyhnuli cejchu politické nezpůsobilosti. Politika tzv. „velkého kroku vpřed“ selhala v letech 1959 a 1961. V těchto třech letech také vládlo špatné počasí, což zapříčinilo největší hladomor ve 20. století.