Praktické informace
Ambasády a konzuláty
Čínská ambasáda – velvyslanectví:
Pelléova 18, 160 00 Praha 6-Bubeneč,
tel.: 224 311 323, fax: 224 319 888,
e-mail: beijing@embassy
Velvyslanectví ČR v Čínské lidové republice:
Ri Tan Lu, Jian Guo Men Wai, Beijing 100600, tel.: 0086-10-85329500
Generální konzulát ČR v Šanghaji:
Room 808, New Town Centre, 83 Loushanguan Rd., Šanghaj 200336,
tel.: (86-21) 62369925, 62369926, fax: (86-21) 62369920,
e-mail.: shanghai@embassy.mzv.cz
CLO a vstupní formality
Cesta do Číny už dnes není zdaleka tak komplikovaná, jak tomu bylo ještě před několika lety. Zpočátku byly povolovány jen obchodní návštěvy na pozvání, potom skupinové zájezdy s pevně stanoveným programem, později zájezdy s volnější organizací, které mířily do předem nahlášených lokalit, a dnes už můžete cestovat téměř po celé zemi zcela bez problémů individuálně, na vlastní pěst. Aktuální situace v některých regionech se pochopitelně může měnit; nejlepší je ptát se u cestovních kanceláří specializovaných přímo na zájezdy do Číny.
Vízum do Číny
Každý zahraniční návštěvník potřebuje ke vstupu na čínské území platný cestovní pas a vízum. Vízum sice vystavuje konzulární oddělení čínského velvyslanectví, zažádat si o ně však musíte prostřednictvím pobočky čínskémezinárodní cestovní agentury CITS nebo organizátora zájezdu. Vízum obdržíte teprve poté, co jej schválí imigrační úřady v Pekingu. Nemá tedy smysl obracet se přímo na čínské velvyslanectví, tam vás pravděpodobně stejně odkážou na CITS nebo vaši cestovní kancelář. U skupinových zájezdů víza obstarává zpravidla organizátor, takže cena bývá již započtena v celkové částce zájezdu.
O čínské vízum je v každém případě nutno se starat již doma a s do statečným časovým předstihem. Úřady ČLR sice tvrdí, že v případě ubytování rezervovaného předem a nahlášení cesty z domova lze vízum získat na všech větších čínských letištích bez problémů přímo při příjezdu, ale raději na to příliš nespoléhejte.
CLO
Před vstupem do země je nutné vyplnit na zvláštní formulář všechny dovážené hodinky, šperky, fotoaparáty a videokamery, na tento seznam patří i elektronické přístroje a další cennosti. Při odjezdu z Číny pak po vás celníci mohou požadovat, abyste předložili všechny předměty, které jste do tohoto prohlášení uvedli při vstupu. Výjimku tvoří dárky, které vypíšete na stejný formulář při odletu ze země. Do Číny se nesmí dovážet zbraně a výbušniny, radiotechnika, živá zvířata, morálně nebo ideologicky „závadné” materiály a omamné látky. Četba na cestu je povolena, pokud samozřejmě není protisocialisticky orientovaná nebo pornografická. Bezcelně se do země smí dovézt dvě lahve (celkem maximálně dva litry) alkoholických nápojů, 400 cigaret, potraviny, oblečení a léky pro osobní potřebu, jakož i zahraniční peníze a platební prostředky v hodnotě do 5000 amerických dolarů.
Zdravotní osvědčení
Ke vstupu do Číny nejsou potřeba žádné zdravotní průkazy ani žádné speciální potvrzení o očkování, s výjimkou osob, které se během posledních šesti dnů před vstupem zdržovaly v zemích zasažených žlutou zimnicí. Pro návštěvu některých oblastí uvnitř země doporučujeme preventivní opatření proti malárii, po návratu domů by pak neměla chybět kontrola zdravotního stavu u příslušného odborného lékaře. Bližší informace vám v ČR podají např. krajské hygienické stanice nebo oddělení cestovní medicíny při větších nemocnicích.
Vycestování
Při odjezdu z Číny mohou celníci po předložení kopie vašeho celního prohlášení požadovat, abyste předložili všechny předměty, které jste uvedli do prohlášení při vstupu do země. Měli byste mít u sebe také všechny účtenky ke zboží zakoupenému v Číně – i ty po vás mohou celníci požadovat. Z toho důvodu si raději nechávejte všechny stvrzenky za nákup.
Starožitnosti se smějí vyvézt pouze v případě, že jsou opatřeny speciální voskovou pečetí, osvědčující legální export (starožitnosti, které pocházejí z roku 1795 a starší se nesmí vyvážet vůbec). K výměně zbylých čínských peněz při odjezdu musíte předložit stvrzenku (stvrzenky) o jejich pořízení. Myslete však také na nutné letištní poplatky.