Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Prameny Huaqing

Prameny Chua-čching

Východně od Si-anu doplňují slavnou čínskou historii zajímavá přírodní zákoutí, takže návštěvníci vykopávek Terakotové armády si mohou dopřát i oblíbenou zastávku u termálních pramenů Huaqingchi (Chua-čching-čch’; Chua-čching; otevřeno denně 8.00–19.00). Blahodárně působící minerální voda spolu s malebnou polohou termálních lázní na úpatí Hory černého koně (Li-šan; Lishan) sem lákaly vysoce postavené osobnosti už v 8. století př. n. l. Císařové se svým doprovodem pochopitelně také požadovali odpovídající ubytování, a tak zde vznikly nádherné romantické pavilony a zahrady.

Mozaiková podlaha

Zvláštností, která přitahuje především čínské turisty, je velká mozaiková podlaha v Oválné lázni, v níž se prý ráda koupala dvorní dáma Jang Kuej-fej, nejoblíbenější milenka a souložnice tchangského císaře Süan-cunga (vládl v letech 712 až 756 n. l.). Vypráví se, že každá žena, která si v této lázni alespoň omyje tvář, bude pak vypadat o deset let mladší. Osud samotné Jang Kuej-fej byl ovšem tragický: zatímco císař ji miloval a zbožňoval, vlivným dvořanům se pro svou pýchu a intriky záhy stala trnem v oku. Když následně povstala císařova osobní garda a žádala hlavu nenáviděné konkubíny, panovník se zalekl a aby zachránil svou moc, raději ustoupil. Vojáci pak Jang Kuej-fej odvlekli z paláce a oběsili. Císař upadl do hlubokého zármutku – a vzdal se trůnu. Tato smutná historie se později stala předlohou mnoha klasických básní.

Kam se vydat dál?