Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Shaolin

Šao-Lin

Při vyslovení tohoto jména se většině z nás patrně vybaví asketičtí mniši, kteří dokonale ovládají bojové umění kung-fu, jak jsme to mohli vidět v nejrůznějších filmech nebo i při veřejných vystoupeních tamního souboru, který pravidelně pořádá turné po celém světě. Právě ze Šao-linu odvozuje svůj původ také buddhistická škola Čchan, v Japonsku a na Západě známá spíše pod názvem Zen. Přinejmenším symbolickou souvislost s proslulým šao-linským klášterem má pak i tai-chi, soubor tělesných cvičení pro každého, který se později vyvinul z kung-fu.

Jak vidíte, na jedno místo tradic víc než dost. Není tedy divu, že klášter Šao-lin (otevřeno denně 6.00–18.30 v létě, 8.00–17.30 v zimě) v provincii Che-nan (Henan) se po svém zpřístupnění stal jednou z největších turistických atrakcí celé Číny. Kláštěr dnes zajišťuje natáčení scén akčních filmů, stejně jako výcvikové kursy sebeobrany pro domácí i zahraniční zájemce. V rámci jednodenního výletu se sem můžete vydat z Čeng-čou (Zhengzhou; 80 km na východ odtud) nebo Luo-jangu (Luoyang; 70 km na západ). Klášter leží na západním okraji Sung-šanu, centrálního vrcholu pěti posvátných taoistických hor.

Tai-chi

Ve cvičení tai-chi se spojuje meditace s fyzickým cvičením, vynechává se však bojový prvek, který je společný všem ostatním bojovým uměním. Tai-chi provádí každý idividuálně, cvičení spočívá v různých pozicích – mimických technikách, které zobrazují techniky napadení a obrany, například „odražení rány“ a „úder loktem“. Tyto pohyby prý sestavil ve 14. století mnich, který se jmenoval Čang San Feng, ale základní zásady tai-chi se odrážejí v instrukcích taoistického mudrce Lao-c’, např.“ohnout se a narovnat“. Tomuto umění patrně předcházel systém cviků, který byl představen během období Tří říší a imitoval určité pohyby zvířat, které pomohly procvičit každy kloub v těle.

Střed Čínské říše

V Šao-linu si přijdou na své také vyznavači pěší turistiky. Klášter totiž leží na západním úpatí pohoří Songshan (Sung-šan), které bylo vždy považováno za přesný střed Čínské říše. Dnes vás nahoru dopraví visutá lanovka – a pak už si stačí jen vybrat některou z mnoha turistických tras, na kterých se můžete kochat krásnými panoramaty. Mimořádně krásný je zvláště pohled na komplex kláštera Šao-lin a také na rozlehlé pouštní pláně Che-nanu. Vzdálenější části pohoří nabídnou opravdu atraktivní skalnaté terény se hlubokými srázy a členitými strmými stezkami, které směřují k dalším starým chrámům a pavilonům, a také do lůna tiché čisté přírody.

Kam se vydat dál?

Shaolin | Klášter Shaolin