Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Si-an

V době, kdy byl Peking pouhou odlehlou obchodní osadou, Si-an se už hřál na výsluní jako třpytné hlavní město „Říše středu” a zároveň i jedno z největších a nejbohatších měst na celém světě. Celkový obraz slavné metropole ještě doplňovaly okázalé paláce, pavilony a pagody. Umělci a básníci (a samozřejmě také kuchaři) se starali o nejrůznější rozmary císařských chutí. Si-an byl navíc výchozím bodem. Hedvábné stezky, a tak se zde hojně usazovali nejrůznější cizinci.

Pradávná civilizace

Po tisíciletích často nevyzpytatelného běhu dějin má dnes toto město více obyvatel než kdykoliv předtím (6 milionů), přičemž se může oprávněně pyšnit širokými třídami s dostatkem zeleně, novými průmyslovými závody i moderní bytovou výstavbou. Slavnou minulost je ovšem stále možné v této pokladnici čínské kultury zahlédnout. Zvláště milovníci historie si tu opravdu přijdou na své. Jak by ne – vždyť v Si-anu a okolí mohou obdivovat mimořádně hodnotné památky (resp. jejich pozůstatky) z ér hned jedenácti dynastií, zvláště čínských dynastií Čchin, Chan a Tang.

období dynastie ming

Ať už si vyberete jakékoliv zdejší archeologické naleziště, cestou k němu v každém případě blíže poznáte také velmi zajímavou sprašovou oblast podél toku řeky Wej. Již od pradávna mělo toto údolí velký strategický i hospodářský význam, což je možné stále pozorvat. Obdělávaná pole bavlny a pšenice se střídají s úhory a působivě tvarovanými sprašovými terasami, v nichž zejí temné otvory jeskyní – některé jsou dodnes využívány k bydlení.

Hlavní město Šen-si

Si-an, současné hlavní město středočínské provincie Šen-si (Shenxi), může dnes již na svou slavnou minulost hledět s potřebným odstupem. Různá místa v okolí Si-anu plnily funkci hlavního města už za éry první dynastie Čou, která zanikla roku 770 př. n. l. Ve 3. století př. n. l. zřídila severozápadně od Si-anu, v Sien-jangu, své sídlo dynastie Čchin. Když roku 206 př. n. l. převzali vládu Chanové, nechali na severu vybudovat velkoryse pojaté hlavní město, které bylo pojmenováno Čchang-an (Věčný klid). Za dynastie Suej, vládnoucí v letech 581 až 618 n. l., se císařský dvůr opět vrátil do Si-anu; tehdejší hlavní město se nacházelo na území současného Si-anu, jmenovalo se však Ta-sing (Velký blahobyt). Následující císaři z dynastie Tchang město ještě podstatně zvětšili, zkrášlili a znovu ho pojmenovali Čchang-an.

Zlatá éra města skončila před více než 1000 lety. Po řadě povstání a převratů, jež nakonec vedly ke svržení dynastie Tchang, upadl Si-an alias Čchang-an na pouhou provinční úroveň. Ještě ve 14. století zde byly postaveny nové městské hradby a několik honosných sídel státní správy. Tyto objekty z doby dynastie Ming mohou turisté obdivovat dodnes.