Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie
PředchozíPředchozí
DalšíDalší

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO Travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO Travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO Travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Zájezdy Čína

Čína - Mongolsko Čína - Mongolsko 69 990,- 06. 09. - 17. 09.
Malý okruh Čínou Malý okruh Čínou 32 990,- 10. 08. - 18. 08.
Malý okruh Čínou Malý okruh Čínou 32 990,- 03. 09. - 11. 09.
Velký okruh Čínou Velký okruh Čínou 77 990,- 11. 09. - 25. 09.
Malý okruh Čínou + Tibet Malý okruh Čínou + Tibet 82 990,- 17. 09. - 29. 09.
Plavby čínským vnitrozemím Plavby čínským vnitrozemím 69 990,- 24. 09. - 06. 10.
Vlakem na střechu světa Vlakem na střechu světa 79 990,- 25. 09. - 09. 10.
Malý okruh Čínou + Datong Malý okruh Čínou + Datong 59 990,- 01. 10. - 14. 10.

Muzea a pagody

Muzea

V Si-anu najdete velký počet kvalitních muzeí. Oblastní muzeum provincie Šen-si (Šen-si Šeng-po Wu-kuan; otevřeno v zimě a na jaře 9.00–16.30, v létě a na podzim 8.30–17.30) se nachází jižně od městských hradeb a jde o nejrozsáhlejší sbírku ve městě. Jeho kolekce mohou klidně soupeřit i s exponáty v Šanghajském muzeu (viz str. 149). Muzeum je umístěno v moderní budově s architektonickými prvky z období dynastie Tchang. Dobře uspořádané expozice představují předměty, které pocházejí především z období vlády dynastie Chan, Čchin a Tchang. Jsou zde vy staveny také překrásné bronzové sošky a nádherná keramika, včetně sancai (tříbarevných) předmětů z období dynastie Tchang, stejně jako vzácné záznamy ozdobené starobylými čínskými znaky.

si-an, hliněný tygr

Velmi zajímavé je také Muzeum Stélového lesa (Pej-lin Po-wu-kuan; Beilin Bowuguan; otevřeno denně 8.00–18.00), které sídlí v bývalém konfuciánském chrámu. Sbírka kamenných desek s různými historickými nápisy je uspořádana formou jakési „knihovny”. Překrásně vyvedené kaligramy na deskách (stélách) názorně dokládají úroveň staročínské kultury, filozofie a výtvarného umění. Autorem dobrého půlmilionu slov z těchto desek je Konfucius (vytesáno v roce 837). Nestoriánské stély dokládají historii šíření křesťanství na území Číny v letech 635 až 781 n. l. Nikde jinde nespatříte podobné doklady umění kaligrafie. Upozorňujeme hlavně na ulici Šu-jüan-men (Shuyuanmen), která vede k muzeu podél městských hradeb na jihu – právě tady bylo po nedávných opravách otevřeno hned několik výborně zásobených obchodů s kaligrafií a dalšími uměleckými předměty.

Velká pagoda Divokých husí

Velká pagoda Divokých husí (Ta-jen Tcha; Dayanta; otevřeno denně 8.00–18.30) byla postavena v roce 652 za vlády dynastie Tchang – tehdy se ještě nacházela uvnitř městských hradeb. Později se však Si-an jaksi zmenšil, a tak dnes tato sedmistupňová cihlová pagoda stojí opuštěně uprostřed polí v jižní části katastru města a na jejích střechách roste tráva. Pagoda původně sloužila k uložení cenných buddhistických spisů, které sem z Indie přivezl Süan-čang, neohrožený čínský učenec a potulný mnich. Poté, co přestál dlouhé roky cestovatelských útrap „v písečných a sněžných bouřích a vzdoroval zlým duchům, démonům a drakům”, uví tali jej místní obyvatelé při návratu v roce 645 n. l. jako svého hrdinu. Ještě dvacet let pak překládal přivezené posvátné knihy ze sanskrtu do čínštiny.

Malá pagoda divokých husí

Malá pagoda divokých husí (Siao-jen Tcha; Xiaoyanta; otevřeno denně 8.00–18.30) je sice historicky mladší – byla postavena v roce 770 – menší a štíhlejší než její velká jmenovkyně, zato však má o šest stupňů více. Když byla postavena, bylo jich dokonce patnáct; při jednom zemětřesení za éry Ming se však dva stupně zřítily. Na obě věže z období dynastie Tchang je možné vystoupat a pokochat se pohledem na jejich úchvatné okolí; věže jsou svého druhu nejlepší v Číně.

Kam se vydat dál?