Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Letní palác

Yiheyuan

Čínský název tohoto místa přírodní i vytvořené krásy zní I-che-jüan (Yiheyuan) – Park pěstěného souladu (otevřeno denně 6.30–18,00; vstupné). Zahraniční návštěvnící nazývají tuto plochu o rozloze 280 hektarů Letní palác. Zdejší dvěstěpadesát let staré paláce, pavilony, chrámy a síně zabírají pouze malou část nádherné přírody, jejímž hlavním magnetem je bezesporu jezero Kchun-ming (Kunming).



pavilon mraků v letním paláci

Mnozí čínští historikové jsou dodnes upřímně pohoršeni tím, že za vlády dynastie Čching byly na stále honosnější výstavbu Letního paláce pro mrhány prostředky určené původně pro císařské námořnictvo. Navíc patří k výtvorům, které byly tehdejší císařovně-vdově Cch’-si milejší než po třeby válečné flotily, což dokládá také poschoďová Mramorová loď, kotvící na břehu jezera. Tento monumentální císařský vrtoch si můžete prohlédnout zven čí; vstup přímo na „palubu” je zakázán.

Z dalších zajímavých staveb v parku jmenujme ještě Palác radosti a dlouhého života (Le-šou-tchang) a most se sedmnácti oblouky; nej zajíma vější je ovšem 728 metrů dlouhá dřevěná galerie zvaná Dlouhá chodba, která běží podél severního břehu jezera a spojuje jednotlivé palácové budovy. Krytou cestu pravidelně přerušují osmiboké pavilony; uvnitř můžete obdivovat pěkné krajinomalby a výjevy z čínských bájí. Malby působí jako dlouhý, dřevěný svitek, který sděluje vše, co se kdysi stalo v Říši středu.

Nedaleko od zcela dochovaného Letního paláce se nachází tzv. Starý letní palác (Jüang-ming-jüan), kdysi také oblíbené útočiště čínských císařů během teplého období roku. Někdejší velkolepé stavby tohoto areálu srov nali se zemí britští a francouzští vojáci v roce 1860. Mezi strženými objekty byla tehdy i romantická palácová rezidence, postavená podle vzoru zámku ve Versailles. I když trosky starého paláce vyhlížejí poněkud strašidelně, mohou turistům poskytnout idylické místo k odpočnku.

Výlety do okolí Pekingu

Oblast kolem Pekingu nabízí mnoho zajímavých míst, která přitahují návštěvníky, jež by rádi strávili nějaký čas mimo ruch a chaos hlavního města. Na jednotlivá místa se můžete dopravit buď autobusem nebo vlakem, oba způsoby jsou dostupné i výhodné. Pro kratší výlety, třeba na cestu k Velké čínské zdi, je výhodnější půjčit si auto. Zástupci turistických agentur vám také mohou pomoci při organizaci výletu.