Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Ostrov Shamian

Ša-mien

Názornou představu o Kantonu 19. století si můžete udělat na ostrově Ša-mien (Shamian) v Perlové řece, kam se z města dostanete po několika mostech. Tato malá oblast byla dlouhou dobou jakousi enklávou vyhrazenou pro cizince. V honosných budovách evropského stylu dnes mají své kanceláře nejrůznější firmy, úřady zahraničních velvyslanectví a nechybějí zde ani byty. Ulice na ostrově Ša-mien jsou široké, stinné, není zde nepřetržitý provoz a ruch, který ovládá zbytek města. Na majetné turisty zde čeká velký moderní a luxusní hotel „Bílá labuť” (angl. White Swan).



ostrov shamian

Přímo naproti ostrovu Ša-mien se pak nachází nejznámější kantonské tržiště, Qingping (Čching-pching; otevřeno denně 8.00–18.00). Spleť uliček je doslova přecpána 2000 stánky, ve kterých můžete koupit, na co jen pomyslíte – bylinky, koření, jadeit, starožitnosti, zlaté rybky, zpěvné ptáky a někdy nechybí ani výběr živých zvířat určených ke konzumaci – Evropanovi takový obrázek ovšem nahání hrůzu. V nabídce totiž najdete i psy, kočky a další zvláštnosti.

Jednou z nejmodernějších atrakcí města je Orientální studio 2000 (otevřeno denně 9.00–17.00) – mohlo by se říci, že jde o kuang-čouská odpověď na hollywoodskou atrakci studia Universal. Denně se zde promítají dva filmy – jeden má navozovat atmosféru Šanghaje čtyřicátých let, druhý ukazuje boj kung-fu na tradičním nádvoří.

Kantonská kuchyně

Návštěva Kuang-čou by nebyla úplná, kdybyste se nenechali alespoň trošku hýčkat její slavnou kuchyní. Zvláště si nenechte ujít ochutnávku čerstvých mořských plodů a dim sum (širokou nabídku lehkých pokrmů; obvykle sem patří masa, plody moře, zelenina a také zákusky a ovoce; podává se společně s čínským čajem). Dvě nejoblíbenější místa, kde se konzumuje jídlo, jsou tradiční zahradní resturace Pej-jüan a Pan-si. Pej-jüan je věhlasné svým dim sum; zahradní restauraci tvoří více než čtyřicet jídelních pavilonů a čajoven, každá je ozdobena důmyslně složitým mřížovím. Pan-si leží na břehu jezera Li-wan, ani zde nechybí tradiční výzdoba s leptaným sklem z období dynastie Čching. Na jídelním lístku najdete plno lahůdek. Jedním z důvodů, proč kantonská kuchyně chutná nejlépe právě tady, je snadná dostupnost čestvých surovin.

Kam se vydat dál?