Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Staré město

Jihozápadně od nábřeží Bund se nachází oblast, které se dnes říká Staré město (Nan-ši) – je ohraničena ulicemi Žen-min-lu (Renminlu) a Čungchualu (Zhonghualu). Zdi šanghajského starého města vedly až do těchto míst; v roce 1912 však byly str ženy. Tehdy byly také zasypány příkopy kolem zdí a vznikly současné ulice. Staré město zůstalo do roku 1949 pod čínskou vládou, zatímco vláda v dalších částech Šanghaje patřila různým zahraničním mocnostem. Původní staré uličky tehdy obývali hlavně Číňané. Tato místa byla nechvalně známá jako gangsterská a opiová doupata. V současné době už zde tyto neřesti nenajdete, ale zalidněné čtvrti, některé malé domky a uličky stále existují.šanghaj - juanská zahrada

Nejvýznamnější typicky čínskou zahradou v Šanghaji je zahrada Jü-jüan (Yuyuan Garden; otevřeno denně 8.30–17.00), která byla založena na příkaz jednoho mandarina z dynastie Ming. Jde o skutečný kle not krajinářských úprav s nádhernými romantickými stavbami. Zkrátka, jedná se o ideální místo pro každého, kdo uprostřed rušného velkoměsta hledá trochu klidu a intimity. Kdybyste mohli naštívit pouze jedinou zahradu v celé Číně, určitě by bylo nejlepší vybrat si právě tuto.

Hned za hlavní bránou areálu uvidíte umělý pahorek, navršený z úlomků různých hornin, které dohromady spojily klihovitý rýžový pudr a vápno. Z pavilonu na vrcholu pahorku mohli vládci dynastie Ming dobře sledovat dění dole na řece; tento výhled už dnes ovšem zčásti zakrývají výškové budovy. Před Síní desetitisíce květů roste 400 let starý jinan dvoulaločný. Další uměle upravený pahorek se odráží vhladině jezírka, v němž se míhají exotické rybky. Všechny kryté chodby, pavilony, mosty, zdi, sochy i stromy jsou přitom uspořádány tak umně, že zahrada vypadá zdánlivě mnohem větší.

šanghaj - stará čtvrť

Za zahradními zdmi můžete přejít přes obdélníkovou vodní nádrž – k dispozici vám je romantický most s devíti oblouky, jehož tvar má sloužit k ochraně před zlými duchy a mocnostmi. Most je jedinou přístupovou cestou ke 400 let staré čajovně Chu-sin-tching (Huxinting Tea house; otevřeno denně 8.30–22.00), vybudované na kůlech uprostřed vodní plochy. V noci je čajovna krásně nasvícená. Pod její typicky čínské krovy s mírně zahnutými konci přicházejí velmi rádi jak místní obyvatelé, tak i turisté, aby si zde v klidu vychutnali teplý čaj a nějaký ten zákusek. V Číně asi krásnější kavárnu nenajdete.

Rybníček s čajovnou leží na jednom konci Starého čínského města (Nan-š’), které bylo dříve považováno za nebezpečnou oblast pro Evropany. I dnes se ovšem můžete ztratit v bludišti malých uliček, které připomínají severoafrický souk. Mnohé z nich však byly vkusně renovovány a stalo se z nich obchodní středisko Jü-jüan. Pořád tu však najdete i obchůdky jako z dávných dob, v nichž se prodávají jídelní hůlky, léky, bambusové vějíře, hevábí či vonné tyčinky.

Zrekonstruován byl také Chrám bohů města (Čcheng-chuang-miao; otevřeno denně 8.30–do soumraku) z 15. století. Z jeho areálu, v němž se nyní konají pravidelné trhy, lze pěkně přehlédnout celou zahradu Jü-jüan i s jezerem a historickou čajovnou. Na jižním konci Starého města byla restaurovana Stará šanghajská ulice (Fang-pang Čung-lu), podivuhodná ulička zaplněná čajovnami a obchůdky se starožitnostmi.

Kam se vydat dál?