Staré město
Jihozápadně od nábřeží Bund se nachází oblast, které se dnes říká Staré město (Nan-ši) – je ohraničena ulicemi Žen-min-lu (Renminlu) a Čungchualu (Zhonghualu). Zdi šanghajského starého města vedly až do těchto míst; v roce 1912 však byly str ženy. Tehdy byly také zasypány příkopy kolem zdí a vznikly současné ulice. Staré město zůstalo do roku 1949 pod čínskou vládou, zatímco vláda v dalších částech Šanghaje patřila různým zahraničním mocnostem. Původní staré uličky tehdy obývali hlavně Číňané. Tato místa byla nechvalně známá jako gangsterská a opiová doupata. V současné době už zde tyto neřesti nenajdete, ale zalidněné čtvrti, některé malé domky a uličky stále existují.
Nejvýznamnější typicky čínskou zahradou v Šanghaji je zahrada Jü-jüan (Yuyuan Garden; otevřeno denně 8.30–17.00), která byla založena na příkaz jednoho mandarina z dynastie Ming. Jde o skutečný kle not krajinářských úprav s nádhernými romantickými stavbami. Zkrátka, jedná se o ideální místo pro každého, kdo uprostřed rušného velkoměsta hledá trochu klidu a intimity. Kdybyste mohli naštívit pouze jedinou zahradu v celé Číně, určitě by bylo nejlepší vybrat si právě tuto.
Hned za hlavní bránou areálu uvidíte umělý pahorek, navršený z úlomků různých hornin, které dohromady spojily klihovitý rýžový pudr a vápno. Z pavilonu na vrcholu pahorku mohli vládci dynastie Ming dobře sledovat dění dole na řece; tento výhled už dnes ovšem zčásti zakrývají výškové budovy. Před Síní desetitisíce květů roste 400 let starý jinan dvoulaločný. Další uměle upravený pahorek se odráží vhladině jezírka, v němž se míhají exotické rybky. Všechny kryté chodby, pavilony, mosty, zdi, sochy i stromy jsou přitom uspořádány tak umně, že zahrada vypadá zdánlivě mnohem větší.
Za zahradními zdmi můžete přejít přes obdélníkovou vodní nádrž – k dispozici vám je romantický most s devíti oblouky, jehož tvar má sloužit k ochraně před zlými duchy a mocnostmi. Most je jedinou přístupovou cestou ke 400 let staré čajovně Chu-sin-tching (Huxinting Tea house; otevřeno denně 8.30–22.00), vybudované na kůlech uprostřed vodní plochy. V noci je čajovna krásně nasvícená. Pod její typicky čínské krovy s mírně zahnutými konci přicházejí velmi rádi jak místní obyvatelé, tak i turisté, aby si zde v klidu vychutnali teplý čaj a nějaký ten zákusek. V Číně asi krásnější kavárnu nenajdete.
Rybníček s čajovnou leží na jednom konci Starého čínského města (Nan-š’), které bylo dříve považováno za nebezpečnou oblast pro Evropany. I dnes se ovšem můžete ztratit v bludišti malých uliček, které připomínají severoafrický souk. Mnohé z nich však byly vkusně renovovány a stalo se z nich obchodní středisko Jü-jüan. Pořád tu však najdete i obchůdky jako z dávných dob, v nichž se prodávají jídelní hůlky, léky, bambusové vějíře, hevábí či vonné tyčinky.
Zrekonstruován byl také Chrám bohů města (Čcheng-chuang-miao; otevřeno denně 8.30–do soumraku) z 15. století. Z jeho areálu, v němž se nyní konají pravidelné trhy, lze pěkně přehlédnout celou zahradu Jü-jüan i s jezerem a historickou čajovnou. Na jižním konci Starého města byla restaurovana Stará šanghajská ulice (Fang-pang Čung-lu), podivuhodná ulička zaplněná čajovnami a obchůdky se starožitnostmi.