Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Nová Šanghaj - Pudong

Přes řeku, naproti Bundu a staré Šanghaje, se setkáte s budoucností, novou rozvíjející se čtvrtí Pchu-tung (Pchu-tung Sin-čchü). Než se vláda rozhodla, že sem vloží technologický a finanční kapitál celé Číny, bydlelo na tomto území na 1 milion zemědělců. Zemědělské usedlosti nahradily mrakodrapy navržené předními světovými architekty. Přestěhovala se sem Šanghajská měnová burza, první v porevoluční Číně; najdete zde také mezinárodní letiště.moderní architektura v Pudongu

Většina šanghajských mrakodrapů se nachází právě zde. Nejvyšší z nich má 88 pater, měří 427 metrů – Jinmao (Ťin-mao) Plaza. Ještě výraznější je vůbec nejvyšší stavba současné Číny a prozatím i celé Asie, televizní věž Perla východu (Ming-ču; otevřeno denně 9.00–21.00). Tato štíhlá železobetonová věž se tyčí do výšky 468 metrů. Vyhlídková plošina věže je dnes jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů v Šanghaji. Naleznete zde rovněž Muzeum dějin města, které se zaměřuje zvláště na koloniální období Šanghaje.

Na Čang-jang Lu stojí největší obchod v Asii, Obchodní dům Jao-chan (Budoucnost), který má deset poschodí a prodává se v něm vše od oblečení až po automobily. Čtvrť Pchu-tung má také svou vlastní podobu promenády po břehu řeky. Do roku 2010, kdy v Šanghaji proběhne světová výstava Expo, má v Pchu-tungu vyrůst nejvyšší budova světa a množství nových muzeí.

Památky

Chrám jadeitového Buddhy (Jü-fo S’; otevřeno denně 8.30–17.00) v severozápadní části Šanghaje byl založen za vlády dynastie Sung. Ukrývá dvě nesmírně cenné Buddhovy sochy z jadeitu – jednu sedící a druhou ležící. Obě sochy byly přivezeny z Barmy v roce 1882 a do chrámu byly usazeny při jeho dostavění v roce 1918. Protože většina soch v buddhistických chrámech bývá z hlíny a následně jsou lehce pozlaceny, není proto divu, že tato umělecká díla z efektního jadeitu tak silně přitahují nejen místní věřící, ale i zvědavé cizince a turisty. Za pozornost stojí rovněž plasticky řešená malba v prostoru oltáře. Chrám je hlavním šanghajským centrem buddhismu; dodnes zde žije skupina asi sedmdesáti mnichů. Pro turisty, kteří rádi nakupují, je patrně největší atrakcí zdejší obchod se starožitnostmi, které jsou nabízeny za poměrně nízké ceny.

Jediná šanghajská starobylá pagoda stojí v areálu kláštera Longhuagusi (Lung-chua; otevřeno denně 6.45–17.00) na jihozápadním předměstí. Pagoda byla postavena před více než 1000 lety na místě původní poškozené svatyně. Za poplatek můžete třikrát udeřit do zvonu ve Zvonové věži, který zní na Nový rok při velké oslavě.

Šanghajská kultura, zábava a kuchyně

Dvěma nejvýznamnějšími stánky šanghajské kultury a společenského života jsou Ústřední městské divadlo (Shanghai Center Theatre) – zde sídlí i Šanghajské akrobatické divadlo – a obrovská nová budova Velkého divadla (Ta-ťü-jüan; Grand Theatre), šanghajské odpovědi na budovu Opery v Sydney – můžete zde vidět vše od irských tanců až po ruský balet. V nedělních odpoledních hodinách v divadle I-fu poblíž Lidového ná městí hrají jak tradiční pekingskou operu, tak i vlastní šanghajskou operu Chu.

Šanghaj je patrně nejlepším místem v celé Číně, kde se dá kdykoliv a takřka kdekoliv perfektně najíst. V místních pokrmech se často objevují houby, bambusové výhonky a fazolový aspik. Vzhledem k blízkosti moře ovšem šanghajským jídlům právem kralují právě jeho plody – čerstvé a velmi chutné. Od října do prosince si mnozí labužníci pochutnávají především na dušených říčních racích a pstruzích.

Kam se vydat dál?