Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Mingské hrobky

Shisan Ling

Po cestě z Pekingu k Velké čínské zdi leží klidné údolí, které si jako místo svého posledního odpočinku vybrali císaři dynastie Ming. Jako první se tu roku 1407 nechal pochovat císař Jung-le, který prohlásil, že jde o „krásný kout země s ideálním souladem větru a vody” (podle zásad geomantie). Oblíbenost těchto míst dokládá i to, že kromě tří zde byli pohřbeni všichni další vládci mingské dynastie.



Posvátná cesta ke třinácti mingským hrobkám (Š’-san Ling; Shisan Ling; otevřeno denně 8.00–17.30; vstupné) začíná u velké mramorové brány, která je stará přes 400 let. Za ní stojí hlavní brána se třemi oblouky; prostřední se používal pouze jednou za každé vlády, ve chvíli, kdy jím procházel pohřební průvod s císařovými ostatky, které byly uloženy do jeho hrobky. Za branou pokračuje Posvátná cesta (Šen-tao; Shendao), kterou lemují sochy třiceti šesti kamenných strážců – tucet vojenských a civilních hodnostářů a tucet zvířat v párech, skutečných i mytických, třeba lvi, velbloudi, sloni, jednorožci nebo nejrůznější přízraky.

Changling

kamenný bojovník u posvátné cesty

Největší a nejstarší hrobka patří císaři Jung-lemu, jmenuje se Čchang-ling (Changling), Nádherná, což je v tomto případě opravdu výstižné. Její Síň vznešené milosti (Ling-en-tien) je největší dochovanou dřevěnou stavbou v Pekingu a okolí. Všech dvaatřicet pozlacených pilířů, které nesou ozdobný kazetový strop, bylo zhotoveno opracováním kmenů obrovských stromů z jihozápadu země – trvalo více než pět let, než sem byly vůbec všechny dopraveny. Samotná hrobka však nebyla dosud odkryta, a tak císař a císařovna stále nerušeně odpočívají ve svém klidu.

Po 91 schodech se sestupuje do Ting-lingu (Dingling), hrobky císaře Wan-liho, který v Číně vládl téměř padesát let, od roku 1573 do roku 1620. Stavba tohoto jedinečného podzemního paláce trvala bezmála šest let a pracovalo na ní zhruba třicet tisíc dělníků. Jde o jedinou místní hrobku, která byla odkryta. Většina insignií a uměleckých předmětů, které zde můžete vidět – například krásné sarkofágy z červeného santalového dřeva – jsou kopie originálů, které byly odkryty při archeologickém průzkumu v padesátých letech 20. století.