Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Podnebí v Číně

Z nejsevernější části Číny až k nejjižnějšímu konci je to asi 5800 km, takže zatímco na severu musí od svých domů odhazovat sníh, na jihu právě vysazují rýži. Nejvíce dešťových srážek spadne v průběhu léta, hlavně v jižní a střední části země.

Zeměpisné rozložení Číny

Čína je třetí největší zemí světa – rozkládá se bezmála na 9,6 milionů čtverečních kilometrů. Větší jsou jen Rusko a Kanada. Čína sousedí (začínáme ze severu ve směru hodinových ručiček) s Mongolskem, Ruskem, Severní Koreou, Vietnamem, Laosem, Barmou, Indií, Bhútánem, Nepálem, Indií, Pákistánem, Afganistánem, Tádžikistánem, Kyrgyzstánem a Kazachstánem. V zemi se můžete setkat prakticky se všemi typy počasí – od velmi teplého tropického až po vysloveně chladné severské počasí.

Himáláje

Takřka celou západní část země pokrývají strmé hory. Drsná horská krajina sahá až k hranici s Nepálem, kde se v říši věčného sněhu a ledu uprostřed pásma Himálají tyčí nejvyšší vrchol světa Mount Everest (8848 m. n. m.), který je na čínské straně známý jako Čo-mo-lung-ma.

Na západě se také rozkládají nezměrné pouště, jejichž nadmořská výška klesá až asi 150 metrů pod hladinu moře. Zde na západě také pramení řada velkých čínských řek, především Jang-c’-ťiang a Chuang-che (Žlutá řeka), i méně proslulých toků. Jejich vody, spoutané četnými přehradami, se dnes často využívají k zavlažování okolní krajiny a slouží samozřejmě i k výrobě elektrické energie. Řeky ovšem také periodicky dramatizují Číňanům život četnými záplavami; v několika případech šlo dokonce o největší přírodní katastrofy na světě.