Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Posvátná místa

V těsné blízkosti Věže bubnů se nachází Velká mešita (Čchin-čen S’; Danqingzhensi; otevřeno denně 8.00–20.00), islámská modlitebna s dlouhou tradicí a bohatou historií, jejíž původ sahá až do roku 742. Nebýt arabských nápisů, zřejmě by vás při pohledu na okolní zahrady, chrámy a pavilon v typicky čínském stylu ani nenapadlo, že tento rozlehlý areál vlastně plní funkci mešity. Kryté chodby po stranách uzavřeného pozemku zdobí krásně umělecky vyřezávaný nábytek a mříže. Třístupňová Introspektivní věž je minaret, z něhož je k modlitbám svolávána početná muslimská menšina žijící v Si-anu – patří k ní například potomci obchodníků z Hedvábné stezky. Modlitební síň pojme až 1000 věřících.

Si-anské chrámy

Mnohé kdysi nádherné si-anské chrámy byly citelně poškozeny během maoistické kulturní revoluce v letech 1966 až 1976; pozdější opravy však vedly k jejich znovu otevření. Stalo se takje například v případě Lámaistického chrámu (Kuang-žen-s’), založeného roku 1705; chrámu Wo-lung-s’ (Wolongsi), svatyně zenbuddhistické školy; taoistického chrámu Don gyuemiao (Tung-jüe-miao), který je zasvěcen bohu posvátné hory Tchaj-šan; a posléze i Chrámu osmi nesmrtelných (Pa-sien-kuan; Baxiaman; otevřeno denně 8.00–17.00), který je v současné době ze všech místních svatyní nejčinnější; navíc k němu patří i venkovní tržiště.

Prohlídka města

Městské hradby z doby dynastie Ming jsou douhé téměř 14,5 kilometru a na nejširších místech by se na nich mohly bez problémů vyhnout dva povozy. Spolu s věžemi, rampami, příkopy, zahradami a parky představují jeden z nejlépe dochovaných fortifikačních systémů nejen v rámci Číny.

Uvnitř hradeb se nachází několik významných památek z období vlády dynastie Ming. Z této éry je i zvonice (Čung-lou; Zhonglou; otevřeno denně 8.00–19.00), jedna z těch nádherných dřevěných staveb zbudovaných vytříbenou tesařskou technikou bez použití jediného hřebíku. Tři patra věže s působivě tvarovanými střechami spočívají na pevném základu z cihel a tvoří významný architektonický symbol Si-anu.

Věž bubnů (Ku-lou; Gulou; otevřeno denně 8.00–19.00) byla podobně jako zvonice postavena roku 1370. Leží na druhé straně nového náměstí s obchodním centrem. Také je zpřístupněna turistům, kteří zde mohou sledovat tradiční obřad – „bojovníci“ zde každý den bijí do zvonu a hrají na bubny, to vše podle originální hudby z období dynastie Tchang. Večer a ráno se z věží akusticky oznamovalo uzavírání a otevírání městských bran; večer 21 údery zvonu a ráno 21 údery do bubnu.

Kam se vydat dál?