Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Hrobky Qianling

Čchien-lingské hrobky

Si-an je obklopen stovkami obrovských umělých náspů – většinou jde o neotevřené hrobky císařů a jejich dvořanů. Pohřebiště prominentů dynastie Tchang, které bylo vyhloubeno do vrchu Liang asi 80 kilometrů severozápadně od Si-anu, poskytuje názornou představu o úrovni čínského umění a kultury v době 7., 8. a 9. století n. l. Většinu odkrytých hrobek, které jsou přístupné turistům, můžete navštívit denně od 8.00 do 18.00.

Nástěnné malby

jung-tchaj

Některé hrobky obsahují unikátní nástěnné malby. Ve zpřístupněné hrobce korunního prince Čang-chuaje (zemřel v roce 684) stojí za pozornost zajímavé fresky, které znázorňují život na císařském dvoře. Působivé výjevy zachycují mj. hru pólo, vladařovu družinu na lovu, přijetí cizích diplomatů a výjevy z dvorního kláštera s mladými konkubínami, které pozorují ptáka v letu. V hrobce princezny Jung-tchaj (která zřejmě zemřela ve věku 17 let v roce 701), jež má celkem příkrý vstup, jsou na jedné znástěnných maleb detailně zachyceny činnosti, které musely dvorní dámy vykonávat pro svou paní. Ve všech hrobkách byly rovněž nalezeny umělecky malované keramické figury, hodnotné kamenické práce a pamětní desky.

Císař Kao-cung

V hlavní hrobce je pochován třetí tchangský císař Kao-cung a jeho ctižádostivá manželka Wu Ce-tchien, která se po mužově smrti nechala roku 691 prohlásit císařovnou-vdovou; je to jediná žena v dlouhé čínské historii, které se podařilo soustředit do svých rukou takovou moc. Hrobka sice dodnes nebyla otevřena, avšak už jen její venkovní části dostatečně výmluvně naznačují, jaké poklady se musí skrývat uvnitř. Před hrobkou drží symbolickou stráž obrovské kamenné sochy generálů, zvířat a vyslanců cizích států (dnes bez hlavy). Říká se, že rolníci kdysi usekávali během období hladomoru hlavy sochám velvyslancům, protože věřili, že příčinou jejich strastí jsou cizinci.

Kam se vydat dál?