Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Klášter Shaolin

Domov bojových umění

Tento klášter je domovem mnoha asijských bojových umění. Ať už je to kung-fu či karate, taek-wondo nebo judo, všechna pocházejí z dávné Číny, kde se vyvíjely jako bojové techniky jednotlivců. Vše začal indický mnich Bodhidharma, který přišel roku 527 ze Sung-šanu a založil na posvátné hoře klášter. Uvědomil si, že mnoho buddhistických mnichů není schopno soustředit se, i když je soustředění nezbytné pro meditační cvičení. Pro dosažení zklidnění vymyslel fyzicky náročný tréninkový rozvrh, který napodoboval pohyby zvířat. Cílem bylo dosáhnout zklidnění mysli a zvětšit soustředění těla. Tak vznikl šaolinský box, který se v klášteře stále provozuje a díky kterému zase vznikly další orientální obranné techniky.

šaolin, šaolinští boxeři

Abyste si Šao-lin mohli dostatečně vychutnat, nemusíte být žádnými zvláštními příznivci kung-fu či něčeho podobného. Šao-linský klášterní areál – přes všechnu komercionalizaci poslední doby – totiž zároveň zůstává jednou z nejzajímavějších čínských historických památek a významným centrem náboženství.

Historie kláštera

Klášter byl založen koncem 5. století n. l. Roku 625 jej tehdejší císař z dynastie Tchang nechal rozšířit jako výraz díků za válečnické zásluhy zdejších mnichů, jejichž obratnost v boji muže proti muži dokázala už předem zastrašit nejednoho nepřítele. Čínští císaři ostatně často využívali výjimečné schopnosti šao-linských mnichů. Například v 16. století se mniši ze Šao-linu významně podíleli na obraně čínského pobřeží před japonskými piráty.

Kritické chvíle kláštera nastaly během občanské války v roce 1928, kdy byl po dlouhém obléhání dokonce podpálen. Ješte jednou byl vypleněn Rudými gardami během kulturní revoluce; následně byl po mnoho let uzavřen. Dnes je znovu opraven a žije zde asi 70 mnichů. Šao-lin je nesmírně cennou pokladnicí historie. Z rozsáhlého kom plexu zdejších staveb (dvorany, síně, haly, chrámy, pavilony atd.) si zaslouží pozornost především ta nejdůležitější – Síň tisíce Buddhů z roku 1588. Nástěnná malba zachycuje mnichy, kteří se účastnící bitevní vřavy. V zadní části síně se nachází notně opotřebovaná kamenná podlaha, na níž údajně po dlouhá léta tvrdě trénovaly celé generace šao-linských mnichů. Nedaleko si můžete prohlédnout také Kámen stínu – desku s obrysem meditujícího člověka; byla sem prý přinesena z jeskyně, kde legendární Bodhidharma meditoval celých devět let tak intenzivně, až se jeho stín otiskl ve skalní stěně. Tato jeskyně, nyní upravená na buddhistickou svatyni, leží na kopci severně od kláštera a výstup k ní trvá asi deset minut.

Okolí kláštera

Okolí klášterního areálu ukrývá i další zajímavosti a poklady. Stúpový háj (Šao-lin Tcha-lin) je jedním z takových příkladů. Stúpy (nebo též dagoby) jsou malé pagody, v nichž jsou uloženy posvátné relikvie a tělesné ostatky významných mnichů. Háj celkem 227 šao-linských stúp vznikal postupně více než 1000 let. První buddhistický pohřeb (šlo o opata z císař ského rodu Tchang) se zde konal v roce 746. Ke Stúpovému háji přiléhá snad vůbec nejznámější část Šao-linu, okrsek otevřených pavilonů s dřevěnými figurami, které znázorňují bojovníky kung-fu ve všech typických pozicích.

Kam se vydat dál?

Shaolin | Klášter Shaolin