Francouzská čtvrť
Západně od Starého města, už na území tzv. Francouzské čtvrti, se nachází symbol moderních čínských dějin – dvoupatrový nárožní dům z pálených cihel Xingyelu č. 76 (otevřeno denně 9.00–17.00), v němž byla v červenci 1921 založena Komunistická strana Číny. Objekt tehdy ležel ve francouzské zóně, takže sem na udání vtrhla francouzská policie, aby provedla domovní prohlídku. Všech dvanáct zakládajících členů komunistické strany, k nimž patřil také Mao Ce-tung, však ještě předtím stačilo uprchnout. Ve svém prvním tajném sjezdu později pokračovali na palubě jedné výletní lodi. V objektu je dnes umístěno muzeum s řadou zajímavých dokumentárních exponátů. Hned vedle leží Sin Tchien Ti (Nové nebe a země), jedno z nejluxusnějších šanghajských obchodních nákupních středisek. Sin Tchien Ti potěší jak gurmány, tak obdivovatele architektury třicátých let.
Francouzská čtvrť je dnes v Šanghaji oblastí nejbohatší na klasickou evropskou architekturu. Mnohé zdejší ulice lemují vily ve stylu art-deco nebo tudorské gotiky, novogotické kancelářské budovy a rozlehlá elegantní sídla. V hotelu Garden (Maominglu č. 58) stojí za pozornost originálně řešená vstupní hala z dvacátých let. Městský institut výtvarných umění (otevřeno denně 9.00–16.00) sídlí v domě postaveném ve starofrancouzském stylu (79 Fenyanglu). Návštěvníci si zde mohou prohlédnout např. umělecké vyšívky, originální díla z papíru apod. Navíc tu můžete také sledovat umělce při jejich práci.
Nedaleko od muzea, na ulici Huaihaizhinglu č. 1555, se nachází Nová městská knihovna (Šang-chaj Tchu-šu-kuan; otevřeno denně 9.00–17.00), jedna z největších institucí svého druhu na světě. Její sbírky obsahují přes 13 milionů svazků, včetně velmi vzácných historických exemplářů starých až 1400 let. Součástí knihovny je také studovna cizojazyčné literatury.
Další historicky významnou budovou, která stojí v blízkosti parku Fusing (Fuxing), je bývalé bydliště dr. Sun Yat-sena – muže, který při zakládání svobodné republiky dokázal spojit všechny politické směry v tehdejší Číně. V inte riéru Sun Yat-senova domu se dodnes zachoval veškerý nábytek, který významý státník používal; stěny pokrývají dokumentární fotografie z jeho života. Sám Sun Yat-sen zde bydlel do roku 1924, jeho manželka potom až do roku 1963. V blízké katedrále Sü-ťia-chuej (Xujiahui), impo zantním gotickém chrámu z roku 1848, se dnes již opět konají bohoslužby v čínštině.