Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Park Chrámu nebes

Chrám nebes

Největším parkem v Pekingu je park Tiantan (Tchien-tchan; otevřeno denně 8.00–18,00; vstupné), kterému se někdy říká také „park Chrámu nebes”. Nachází se zde unikátní soubor překrásných historických staveb z 15. století. Nejkrásnější je bezesporu třístupňová kruhová stavba se střechou z modře glazovaných tašek, Chrám úrody a hojnosti (Čchin-jen-tien), v němž se čínští vladaři dříve modlili za bohatou sklizeň. Tento objekt představuje skutečný vrchol čínské architektury, techniky a umění. Ve spojích není použit ani jeden hřebík, a přesto svatyně svou pozlacenou špicí dosahuje úctyhodné výšky 37,5 m. V roce 1889 byl chrám zasažen bleskem a téměř úplně vyhořel. Zanedlouho však byl podle původních plánů opět obnoven.



V době císařství sem vždy patnáctého dne prvního měsíce podle lunárního kalendáře přinášeli ve slavnostním procesí na nosítkách panovníka, aby se na tomto posvátném místě modlil k bohům slunce a měsíce, mraků a deště, kteří měli zajistit bohatou úrodu pro nadcházející rok. Význam chrámu lze dobře vidět v přízemí: čtyři mohutné nosné sloupy, směřující do čtyř hlavních světových stran, představují roční období. Dále jsou zde dva soustředné kruhy; v každém je dvanáct sloupů, které představují měsíce a dvanáct dvouhodinových intervalů, na které byl tenkrát den rozdělen. Všech 28 dřevěných pilířů dohromady pak symbolizuje nebeská souhvězdí.

Interiér chrámu je turistům nepřístupný, barevnou krásu vnitřní výzdoby je ovšem možné zahlédnot i zvenčí. V parku najdete také Kruhový oltář (Chan-čchiou-tchan) – tři řady balustrád se 360 sloupky, které mají představovat dny lunárního roku – a Stěnu ozvěn, kde zažijete tajemnou atmosféru špitání a jeho násobení, a to i bez použití moderní technologie. Pokud chcete sledovat nadšence, kteří poránu cvičí tai-chi, chcete vidět mistry kaligrafie při práci nebo lidi, kteří pouštějí draky, hrají badminton, poslouchají tradiční hudbu či dokonce zkoušejí plesové tance, tento park je pro vás tím nejpříhodnějším místem.

Významné pekingské chrámy

Nejznámějším chrámem v Pekingu je Palác věčného klidu a harmonie (Jung-che Kung), který pocházejí ze 17.století. Často bývá nazýván také Lámaistický chrám (otevřeno denně 9.00–16.30; vstupné). Působivý komplex dřevěných budov s téměř tisícem místností, původně sídlo císaře Jung-čenga, byl nedávno pečlivě renovován. Chrám připomíná úsilí o politické znovusjednocení Číny, Mongolska a Tibetu, které se výrazně projevovalo v 18. století.

dřevěný chrám

O dvě ulice dále na jih od Lámaistického chrámu leží patrně nejklidnější místo vyhrazené v Pekingu modlitbám a meditacím – Konfuciův chrám (Kchung-c’ Miao; otevřeno denně 9.00–16.30; vstupné). Mimo jiné zde najdete řadu soch a kamenných desek s výroky slavného filosofa. Často sem přicházeli také císařové, aby přinesli oběti Konfuciovi, kterého žádali o pomoc při vládnutí. Chrám byl postaven v roce 1306 a jde o druhý největší konfuciánský chrám v Číně; předčil ho jen ten, který stojí v rodném Konfuciově městě, Qufu (Čchü-fu).

Z dalších významných pekingských chrámů připomeňme ještě Chrám velkého zvonu (Ta-čung-s’; otevřeno denně 8.30–16.00; vstupné), který vyniká nejkrásnější sbírkou historických zvonů v Číně; součástí Chrámu bílé pagody (Paj-tcha-s’; otevřeno denně 8.30–16,30) je tibetská stúpa ze 13. století a vynikající sbírka buddhistických soch; v Chrámu pěti pagod (Wu-tcha-s’; otevřeno denně 8.30–16.30) můžete obdivovat bohatou sochařskou výzdobu, ovlivněnou indickým uměním; a taoistický Chrám bílých oblaků (Paj-jüan-kuan; otevřeno denně 8.30–16.30; vstupné), kde se místní obyvatelé všech věkových kategorií modlí za štěstí v několika velmi neobvykle řešených svatyních.

Starobylá hvězdárna, zoologická zahrada a akvárium

Starobylá pekingská hvězdárna (Ku-kuan Siang-tchaj; otevřeno denně 9.00–16.00; vstupné) dostavěná v roce 1442 byla kdysi součástí městských hradeb. Dnes stojí už jen na jejich zbytku, který se dochoval u nejrušnější ulice v centru města – Ťien-kuo Men-waj Ta-ťie (Jianguomenwai Da Jie). Sluneční hodiny, sextanty i jiné bronozové astronomické přístroje a zařízení jsou vystaveny jak uvnitř, tak na střeše. Mnohé jsou dary jezuitských misionářů, kteří v Pekingu pobývali během 17. století.

Pekingská zoologická zahrada (Peking Tung-wu-jüan; v létě otevřeno 7.30–18.00, v zimě 7.30–17.30; vstupné) se nachází v severozápadní části města a je největším areálem tohoto druhu v celé Číně. Do povědomí široké veřejnosti vešla díky unikátnímu chovu roztomilých černobílých medvědů, pand velkých, které tu mají nyní vybudován oddělený moderní pavilon. Starší pavilony (pocházející až z období dynastie Čching) jsou domovem mandžuských tygrů, divokých tibetských jaků, sněžného levharta a také mimořádně vzácného jelena Davidova, kterému Číňané říkají „čtyřnásobný div přírody” (S’-pu Siang). Má prý v sobě nejen podobu běžného jelena, ale zároveň i tří dalších zvířat – soba, buvola a osla. Zoologická zahrada mají v oblibě hlavně pekingské děti; většina zahraničních návštěvníků považuje její vybavení za zastaralé a podmínky pro zvířata za velmi špatné.

Vyhledávanou atrakcí v areálu zoo je také Pekingské akvárium (v létě otevřeno 9.00–18.00, v zimě 9.00–17.00; vstupné) – opět největší v Číně. Chovají zde mj. velryby, delfíny a na 50 000 nejrůznějších druhů mořských ryb a ži vočichů. Částo se zde odehrávají oblíbené a velmi navštěvované zábavní programy.

Hutong (chu-tchung) a atriové domy

V Pekingu uroběť celá řada těchto němých svědků historie, stále jich však zůstává ještě dost k prohlídce – nejlépe v rámci organizovaných akcí s průvodcem. Ve staré Jezerní čtvrti severně od parku Pej-chaj se při těchto procházkách často dělají zastávky u historické Věže bubnů (Ku- -lou; otevřeno denně 9.00–16.30) – to kvůli nádherným panoramatickým výhledům – a u Kungova paláce (Kung-wang-fu), kde je možné posedět u čaje a zhlédnout ukázku pekingské opery v pompézním stylu dynastie Ming. Můžete se také zastavit u typického atriového domu v malé uličce hutong, kde si při troše štěstí můžete popovídat s jeho obyvateli.

Pokud vám zbude čas na další dobrodružství, doporučujeme okružní trasu kolem jezer Qianhai (Čchien-chaj) a Houhai (Chou-chaj), u nichž se o víkendech konají pouliční trhy. Nachází se zde také rezidence Sung-čching-ling Ku-ču (Songqingling Guzhu), někdejší obydlí Sung Čching-ling, manželky zakladatele moderní Číny, dr. Sun Yat-sena. Společně tu oba žili v období po revoluci; dnes je tu zřízeno muzeum (otevřeno út–ne 9.00–16.30)

Čínské obchodní čtvrtě

V Pekingu lze zavítat i do typických obchodních čtvrtí, kde se život točí prakticky jen kolem nákupů a prodeje snad všeho možného zboží. Hlavní nákupní tepnou města je ulice Wangfujing (Wang-fu-ťing), která se táhne od severu na jih, několik bloků východně od Zakázaného města. Najdetrtí, kde se život točí prakticky jen kolem nákupů a prodeje snad všeho možného zboží. Hlavní nákupní tepnou města je ulice Wangfujing (Wang-fu-ťing), která se táhne od severu na jih, několik bloků východně od Zakázaného města. Najdete tu spoustu butiků, pasáží, obchodů s uměleckým a spot řeb - ním zbožím, malé galerie i klasické staré obchodní domy a nákupní střediska. Jižně od náměstí Tchien-an-men se nachází pozoruhodná historická ulice Liou-li-čchang (Liu li chang), která po nedávné celkové rekonstrukci znovu získala někdejší lesk z císařské éry Mingů. Toto pekingské království prodeje starožitností a uměleckých předmětů přechází na východě do ulice Ta-ča-lan (Dazhalan), pěší zóny známé především díky obchodům s hedvábím a klenoty.

Vkusnými oděvními výrobky je proslulá tzv. Hedvábná ulička (Si-šuej Š’-čchang), kde najdete i několik míst s padělky různých oděvních značek. V roce 2005 žalovali Gucci, Prada, Chanel a jiné luxusní značky ředitele Hedvábné uličky za údajné padělání. Nepřeberné množství nádherných oděvů můžete najít v pěti poschodích oděvního tržiště Sanlitun Yaxiu (San-li-tchun Ja-siou).Tržiště Chung-siao (Hongxiao), které leží východně od Chrámu nebes, nabízí kromě oděvů také různé řemeslné výrobky (včetně sta rých hodin) a sladkovodní perly. Pokud máte zájem o tradiční čínské kresby, kaligrafii či vzácné knihy, zapátrejte v uličce Liou-li-čchang (Liulichang) (viz nahoře). Nejpestřejším pekingským trhem je Pchan-ťia- -jüan (Panjiayuan), známý též jako „Bleší trh”. Prodej zde začíná každý den s východem slunce, ale zavírá se už kolem čtvrté hodiny odpolední. Ve stáncích najdete vše od starožitností, rodinných klenotů, předmětů z hrobek, tibetských koberečků a nábytku až po Maovy spisy. Pokud umíte dobře smlouvat, můžete se dočkat i velice nízkých cen.