Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie
PředchozíPředchozí
DalšíDalší

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO Travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO Travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO Travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Zájezdy Čína

Krásy jižní Číny Krásy jižní Číny 89 990,- 06. 04. - 19. 04.
Plavby čínským vnitrozemím Plavby čínským vnitrozemím 69 990,- 13. 04. - 25. 04.
Čína - Tibet - Nepál - Indie Čína - Tibet - Nepál - Indie 124 990,- 21. 04. - 06. 05.
Malý okruh Čínou Malý okruh Čínou 32 990,- 09. 04. - 17. 04.
Velký okruh Čínou Velký okruh Čínou 77 990,- 10. 04. - 24. 04.
Malý okruh Čínou + Datong Malý okruh Čínou + Datong 59 990,- 16. 04. - 29. 04.
Vlakem na střechu světa Vlakem na střechu světa 79 990,- 22. 04. - 06. 05.
Malý okruh Čínou Malý okruh Čínou 32 990,- 16. 04. - 24. 04.

Pamětihodnosti a parky

Kuang-čou sice nelze podle počtu památek srovnávat s Pekingem či Si-anem, přesto zde však můžete vidět hodně zajímavého a krásného. Jedinečný zážitek budete mít také ze setkání s místními obyvateli, jde totiž o pestrou směsici různých národů, která však má své specifické „kantonské” rysy.


Park Yuexiu

Park Yuexiu (Jüe-siou; otevřeno denně 6.00–21.00) se rozkládá na ploše přes 93 hektarů v prostoru stejnojmenného vrchu poblíž výstaviště na severu města. Uprostřed tohoto největšího kantonského areálu vyhrazeného odpočinku, s četnými zahradami, jezery, pavilony a sportovišti, stojí jedna z nejstarších budov v celém městě – pětipatrový červeně zbarvený Pavilon výhledu na moře (Čen-chaj Lou). Tato stavba z roku 1380 dnes ukrývá sbírky Městského muzea (Kuang-čou Po-wu-kuan; otevřeno denně 9.00–17.30). V přízemí jsou vystaveny nálezy z pravěku, v horních podlažích si můžete prohlédnout mladší exponáty, z nichž mnohé dokládají tradiční kontakty města se Západem (od Bible až po radiotechniku). Uvidíte zde i záznamy o mimořádných cestách císařského eunucha Čeng Che, který v letech 1405–1433 cestoval až do východní Afriky, Perského zálivu a na Jávu. Popisky v muzeu jsou jak v čínštině, tak i v angličtině. V nejvyšším patře je umístěna příjemná čajovna.

Velmi populární je také do žuly vytesané Sousoší pěti koz, které se nachází nedaleko odtud. Podle jedné staré legendy mělo na těchto zvířatech sestoupit z nebe do Kuang-čou pět bohů. Kozy držely v tlamách rýžové klasy, zatímco nebeští poslové rozdělovali rýži mezi obyvatele a udělili jim věčnou hojnost úrody bez hrozby hladu. Nakonec bohové zmizeli a jejich kozy na zemi zkameněly. Kozy jsou zde stále a Kuang-čou podle nich získalo svou přezdívku „Město koz“.

V severozápadním rohu parku je Zahrada orchidejí (Lan Pchu; otevřeno denně 8.00–21.00), v níž najdete více než 10 000 květináči s 200 druhy orchidejí.

Poblíž vstupu do parku je nové Muzeum Nan Jüe (Nan Yue; otevřeno denně 9.00–17.00), kde jsou vystaveny krásné exponáty, nalezené v přilehlé hrobce králů Jüe, kteří vládli v jižní Číně ve druhém století př. n. l.

Památeční síň dr. Sun Yat-sena

památeční síň dr. Sun Yet-sena

Dr. Sun Yat-sena (1866– 1925), jehož politická kariéra začala právě v Kuang-čou, připomíná v parku Jüe-siou 30 metrů vysoký obelisk. Od tohoto pomníku vedou schody dolů k palácové Pietní síni dr. Sun Yat-sena (angl. Dr. Sun Yat-sen Memorial Hall), která byla postavena v roce 1931 z darů a pří spěvků Číňanů žijících v zahraničí. Pod střechou s taškami s modrou glazurou najde v prostorném sále dostatek místa téměř 5000 lidí. Budova krásně přizpůsobuje prvky tradiční čínské kultury požadavkům současné moderní architektury.

Buddhistický Chrám šesti fíkovníků (Liou-žung S’; otevřeno denně 8.00–17.30) byl založen již před více než 1400 lety. Stromy, které v 11. století inspirovaly básníka Su-Tung-pcho k vytvoření působivé kaligrafie a později daly tomuto místu jméno, dnes už nestojí. Samotný chrám byl mnohokrát upravovaný během dlouhých let své existence; dodnes je živým centrem buddhismu. Nad celým objektem ční k obloze Pagoda květů (Chu-tcha; Huata), která zvenku vypadá jako devítipatrová, ve skutečnosti má však sedmnáct stupňů. Vedle ní stojí takzvaná „zeď smrti“, na kterou se umisťují obrázky zemřelých, na které se pak pamatuje v denních modlitbách, samozřejmě za poplatek.

budova na ostrově sa-mien

V raném středověku žilo v Kantonu díky rozvinutého zahraničního obchodu s Blízkým východem poměrně velmi mnoho muslimů. Tak se stalo, že tu dnes stojí údajně nejstarší islámská modlitebna v Číně, mešita Huaisheng (Chuaj-šeng; otevřeno denně 6.00–17.00), která byla postavena v roce 627 a později několikrát přestavována. Z jejího minaretu, přístupného po točitém schodišti, se nabízí velmi pěkný výhled do okolí, někdy je ovšem přístup do mešity uzavřen.

Nejvýznamnější kantonskou památkou z dob císařství je Chrám rodu Čchen (Čchen-ťia-cch’; otevřeno denně 8.30–17.30), jehož zakladateli byli příslušníci tohoto mocného obchodnického rodu. Tento rozsáhlý komplex dvorců, obchodů a muzeí doplňuje monumentální pantheon s působivými vlysy, dekorativními brá nami a reliéfními výjevy z čínských mýtů a bájí.

Kam se vydat dál?

Kanton | Historie Kantonu | Pamětihodnosti a parky | Ostrov Shamian