Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Pamětihodnosti a parky

Kuang-čou sice nelze podle počtu památek srovnávat s Pekingem či Si-anem, přesto zde však můžete vidět hodně zajímavého a krásného. Jedinečný zážitek budete mít také ze setkání s místními obyvateli, jde totiž o pestrou směsici různých národů, která však má své specifické „kantonské” rysy.


Park Yuexiu

Park Yuexiu (Jüe-siou; otevřeno denně 6.00–21.00) se rozkládá na ploše přes 93 hektarů v prostoru stejnojmenného vrchu poblíž výstaviště na severu města. Uprostřed tohoto největšího kantonského areálu vyhrazeného odpočinku, s četnými zahradami, jezery, pavilony a sportovišti, stojí jedna z nejstarších budov v celém městě – pětipatrový červeně zbarvený Pavilon výhledu na moře (Čen-chaj Lou). Tato stavba z roku 1380 dnes ukrývá sbírky Městského muzea (Kuang-čou Po-wu-kuan; otevřeno denně 9.00–17.30). V přízemí jsou vystaveny nálezy z pravěku, v horních podlažích si můžete prohlédnout mladší exponáty, z nichž mnohé dokládají tradiční kontakty města se Západem (od Bible až po radiotechniku). Uvidíte zde i záznamy o mimořádných cestách císařského eunucha Čeng Che, který v letech 1405–1433 cestoval až do východní Afriky, Perského zálivu a na Jávu. Popisky v muzeu jsou jak v čínštině, tak i v angličtině. V nejvyšším patře je umístěna příjemná čajovna.

Velmi populární je také do žuly vytesané Sousoší pěti koz, které se nachází nedaleko odtud. Podle jedné staré legendy mělo na těchto zvířatech sestoupit z nebe do Kuang-čou pět bohů. Kozy držely v tlamách rýžové klasy, zatímco nebeští poslové rozdělovali rýži mezi obyvatele a udělili jim věčnou hojnost úrody bez hrozby hladu. Nakonec bohové zmizeli a jejich kozy na zemi zkameněly. Kozy jsou zde stále a Kuang-čou podle nich získalo svou přezdívku „Město koz“.

V severozápadním rohu parku je Zahrada orchidejí (Lan Pchu; otevřeno denně 8.00–21.00), v níž najdete více než 10 000 květináči s 200 druhy orchidejí.

Poblíž vstupu do parku je nové Muzeum Nan Jüe (Nan Yue; otevřeno denně 9.00–17.00), kde jsou vystaveny krásné exponáty, nalezené v přilehlé hrobce králů Jüe, kteří vládli v jižní Číně ve druhém století př. n. l.

Památeční síň dr. Sun Yat-sena

památeční síň dr. Sun Yet-sena

Dr. Sun Yat-sena (1866– 1925), jehož politická kariéra začala právě v Kuang-čou, připomíná v parku Jüe-siou 30 metrů vysoký obelisk. Od tohoto pomníku vedou schody dolů k palácové Pietní síni dr. Sun Yat-sena (angl. Dr. Sun Yat-sen Memorial Hall), která byla postavena v roce 1931 z darů a pří spěvků Číňanů žijících v zahraničí. Pod střechou s taškami s modrou glazurou najde v prostorném sále dostatek místa téměř 5000 lidí. Budova krásně přizpůsobuje prvky tradiční čínské kultury požadavkům současné moderní architektury.

Buddhistický Chrám šesti fíkovníků (Liou-žung S’; otevřeno denně 8.00–17.30) byl založen již před více než 1400 lety. Stromy, které v 11. století inspirovaly básníka Su-Tung-pcho k vytvoření působivé kaligrafie a později daly tomuto místu jméno, dnes už nestojí. Samotný chrám byl mnohokrát upravovaný během dlouhých let své existence; dodnes je živým centrem buddhismu. Nad celým objektem ční k obloze Pagoda květů (Chu-tcha; Huata), která zvenku vypadá jako devítipatrová, ve skutečnosti má však sedmnáct stupňů. Vedle ní stojí takzvaná „zeď smrti“, na kterou se umisťují obrázky zemřelých, na které se pak pamatuje v denních modlitbách, samozřejmě za poplatek.

budova na ostrově sa-mien

V raném středověku žilo v Kantonu díky rozvinutého zahraničního obchodu s Blízkým východem poměrně velmi mnoho muslimů. Tak se stalo, že tu dnes stojí údajně nejstarší islámská modlitebna v Číně, mešita Huaisheng (Chuaj-šeng; otevřeno denně 6.00–17.00), která byla postavena v roce 627 a později několikrát přestavována. Z jejího minaretu, přístupného po točitém schodišti, se nabízí velmi pěkný výhled do okolí, někdy je ovšem přístup do mešity uzavřen.

Nejvýznamnější kantonskou památkou z dob císařství je Chrám rodu Čchen (Čchen-ťia-cch’; otevřeno denně 8.30–17.30), jehož zakladateli byli příslušníci tohoto mocného obchodnického rodu. Tento rozsáhlý komplex dvorců, obchodů a muzeí doplňuje monumentální pantheon s působivými vlysy, dekorativními brá nami a reliéfními výjevy z čínských mýtů a bájí.

Kam se vydat dál?

Kanton | Historie Kantonu | Pamětihodnosti a parky | Ostrov Shamian