Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie
PředchozíPředchozí
DalšíDalší

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO Travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO Travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO Travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Zájezdy Čína

Čína - Mongolsko Čína - Mongolsko 69 990,- 06. 09. - 17. 09.
Malý okruh Čínou Malý okruh Čínou 32 990,- 10. 08. - 18. 08.
Malý okruh Čínou Malý okruh Čínou 32 990,- 03. 09. - 11. 09.
Velký okruh Čínou Velký okruh Čínou 77 990,- 11. 09. - 25. 09.
Malý okruh Čínou + Tibet Malý okruh Čínou + Tibet 82 990,- 17. 09. - 29. 09.
Plavby čínským vnitrozemím Plavby čínským vnitrozemím 69 990,- 24. 09. - 06. 10.
Vlakem na střechu světa Vlakem na střechu světa 79 990,- 25. 09. - 09. 10.
Malý okruh Čínou + Datong Malý okruh Čínou + Datong 59 990,- 01. 10. - 14. 10.

Zábava v Číně

Po náročném dni s nabitým programem plným prohlídek pamětihodností vám možná ani nebude tolik vadit, že večerní akce v Číně začínají a také končí dost brzy; alespoň si můžete dostatečně odpočinout. Kromě restaurací v Šanghaji, Kuang-čou a Pekingu zavírá většina před půlnocí; divadelní představení a koncerty vpodstatě končí před desátou hodinou.

Exotická zábava

I po dlouhém a namávahém dni v Číně se můžete večer alespoň krátce seznámit se zdejší zábavou a společenským i nočním životem. Určitě se vyplatí sebrat zbývající fyzické i psychické síly a navštívit byť jen jednou jedinkrát třeba místní kulturní centrum nebo divadlo. Budete tak mít skvělou příležitost spatřit poprvé ve svém životě – a možná i naposledy – originální pekingskou, kantonskou nebo s’-čchuanskou operu (každá z nich je docela jiná), obdivovat vynikající čínské artisty, kteří provádějí své obratné kousky v závratné výši nebo se s dalšími diváky v sále zasmát rázovitým komikům, jimž nerozumíte ani slovo. V každém programu se odráží nejmodernější kulturní směry.

Herec tradiční Čínské opery

I když se vám zdá, že už jste z historických, archeologických, uměleckých a kulturních pokladů Číny viděli opravdu všechno, zavítali do mnoha měst a okusili i nejrůznější podoby místní úchvatné krajiny, přece zbude ještě dost věcí, kvůli kterým budete mít důvod zavítat do této velké země i příště. Turistům jsou k dispozici různé specializované programy a pobyty, zaměřené například na akupunkturu, bojová umění nebo divadlo. Vyjet si můžete i na zájezd s kulinářskou tématikou – pokud ho absolvujete, můžete doma doslova vyčarovat proslulou pekingskou kachnu.

Odhlédneme-li od všech turistických pozoruhodností, je pro Středoevropana neobyčejně silným zážitkem už pouhý kontakt s čínským obyvatelstvem. Stačí si jen trochu přivstat, brzy po ránu opustit hotel a na ulicích se s otevřenýma očima a srdcem vmísit do oné masy, kterou dohromady tvoří miliarda lidí. Drnčící zvonky jízdních kol, až neuvěřitelné návaly na autobusových zastávkách, přátelské povídání sousedů před domem i lidé s jedinečným příběhem – třeba důchodce, který nese ve všeobecném zmatku nad hlavou klec s kanárem, aby mohl chudák opeřenec aspoň takto nasát trošku čistšího vzduchu. U rušného stánku na nároží si pak kolemjdoucí mohou zakoupit něco dobrého a přímo na místě si po chutnat.

Jak se tito lidé oblékají, jak pracují, jak se baví – to silně zapůsobí prakticky na každého cizince. Všechno je ovšem otázkou zvyku a konvence věřte tomu, že podobně exoticky působíte i vy na Číňany. Pozornost, kterou vám při osobním setkání věnují, může být někomu až nepříjemná – avšak srdečnější a upřímnější přijetí, než jakého se vám dostane právě zde, si zřejmě jen sotva dokážete představit.

Tradiční čínské svátky

Všechny státní svátky jsou mladšího data a souvisejí hlavně s historií mezinárodního dělnického hnutí nebo Čínské komunistické strany (viz Svátky, str. 247). Svátky, které uvádíme níže, jsou spíše tradiční než „státní“ a návštěvníkům země nabízejí skvělou příležitost zakusit to nejlepší z čínské kultury.

Čínský Nový rok neboli Svátky jara. Nejvýznamějším svátkem roku je v Číně lunární Nový rok, kerému se také říká Slavnosti jara. Podle gregoriánského kalendáře může tento svátek připadnout na kterýkoliv den v lunárním měsíci, který následuje po 21. lednu, což je poněkud brzy na jarní počasí. Na tento svátek připadají tři dny volna, vlastně jediné během roku, kdy Číňané opravdu „vypnou“ a svůj čas tráví hlavně v rodinném kruhu. Vydatně se jí, kupují se nové šaty a obleky, dávají dárky a platí dluhy. Sváteční dny končí Slavností luceren, lidovou slavností plnou světel a hluku.

Slavnosti dračích člunů. Pořádají se pátého dne pátého lunárního měsíce, obvykle v červenci. Konají se na paměť čínského básníka a státníka Čchü-jüana (340–278 př. n. l.), který utonul v provincii Chu-nan. Lidé hážou rýžové koláče do řeky, aby odradili ryby od pojídání jeho těla. V současné době se podávají sladké rýžové koláče s datlemi nebo ořechy. Některá města také pořádají závody dračích člunů, kterých se často účastní i posádky z jiných zemí.

Slavnost dračích člunů

Slavnosti podzimu. Datum těchto slavností záleží na tom, kdy dojde k úplňku v blízkosti podzimní rovnodennosti – obvykle je to kolem poloviny září. Všichni obdivují úplněk a věří v bohatou sklizeň. Tou dobou obchody vydělávají na prodeji „měsíčních koláčů“ (těsto plněné mle tým sezamem, červenými fazolemi a ořechovou nádivkou) a Tang yuan (rýžových koláčů, lepkavých kuliček z rýžové mouky se sladkou náplní v cukrovém sirupu).

Konfuciův svátek. Koncem září oslavují čínské komuny památku Konfucia.

Vánoce. Listopad a prosinec jsou v Číně relativně klidnými měsíci, ale o Vánocích propukne velká oslava. Křesťanské kostely pořádají zvláštní bohoslužby, které přitahují tisíce diváků. V Pekingu je zvykem si vyměňovat vánoční blahopřání a dárky a v některých obchodech dokonce uslyšíte zpívat Santa Clause.