Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Terakotová armáda

Jedním z největších archeologických lákadel je pro návštěvníky v Číně Terakotová armáda z období dynastie Čchin, která stojí ve své bojové formaci asi 30 kilometrů východně od Si-anu, v Muzeu terakotových bojovníků a koní (Čchin-š’-chuang Ping-ma-jung Po-wu-kuan; otevřeno denně 8.00–17.30). Pěšáci, lukostřelci, důstojíci a jejich koně v životní velikosti střeží hrobku prvního císaře dynastie Čching.



Císařská hrobka

Vybudování impozantního místa posledního odpočinku, které by plně odpovídalo jeho majestátu, nařídil císař Čchin Š’-chuang-ti již dlouho před svou smrtí, v roce 210 př. n. l. Na všech potřebných pracích se podílelo několik tisíc lidí. Říká se, že pracovníci i dozorci, kteří se podíleli na výstavbě, byli zaživa v hrobce pohřbeni. Originální císařův záměr nechat své „mauzoleum” střežit tisíci terakotových vojáků byl odhalen naprostou náhodou, když zde roku 1974 chtěli zemědělci vykopat studnu pro zavlažování.

Hlavní hrobka císaře leží 1,5 kilometru západně od hliněných vojáků. Podle historických vyprávění dostala hrobka podobu nádherné metropole, která je miniaturou celé Číny a je ukryta pod 47 metrů vysokým násypem. Rozloha celého pohřebního areálu činí 56 km2. Podle některých odhadů byl císař tak pověrčivý a bojácný, že jeho nekropole vznikla jen proto, aby od sebe odlákal pozornost a byl pohřben někde jinde. Ať už je to jakkoliv, kdyby měl být celý pohřební areál odkryt, vyžadovalo by to přesunutí dvanácti vesnic a přibližně šesti továren.

terakotová armáda

Aby bylo naleziště dostatečně chráněno před povětrnostními vlivy, byla nad ním postavena velká klenutá hala, podobná leteckému hangáru. Návštěvníci si mohou terakotové válečníky dle libosti prohlížet z vyvýšených lávek – ostatně je jich celkem 6000. Budete nejspíš překvapeni, jak zajímavě osobitě byly jednotlivé postavy bojovníků ztvárněny. Každý představuje reálného člověka, který se zjevně liší od ostatních, ať už vlasy, vousy, výrazem tváře nebo držením těla. Nenajdete zde dvě figury, které by byly naprosto stejné, to platí i pro sochy koní. Malé muzeum na nádvoří u vchodu do hrobky č. 1 představuje bojovníky, jejich oře a jeden ze dvou bronzových vozů nalezených v roce 1980 poblíž pohřebního náspu prvního císaře.

V hrobce č. 2 – byla objevena v roce 1976 a zpřístupněna v roce 1994 – zatím stále probíhají vykopávky. Nachází se v ní plastiky císařského jezdectva: 900 vojáků, 116 osedlaných koní a 356 koní zapřažených do 89 válečnických vozů. Nejmenší z dosud zpřístupněných hrobek má pořadové číslo 3. Jde o velitelské stanoviště, obsazené 68 důstojníky v uniformách „vyšší kasty”.

Kam se vydat dál?