Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Nákupy

Nákupy v Číně - obrovské množství zboží

Od devadesátých let zažívá Čína v oblasti nákupu velkou revoluci. Ve většině větších měst stojí obrovské obchodní domy a bezpočet hypermarketů; najdeme zde například francouzský řetězec Carrefour, který má své pobočky jak v Pekingu, Šanghaji, Tchien-ťinu, tak i v jiných městech. Většina velkoměst se nyní může pochlubit mnohapatrovými obchodními centry s nabídkou nejrůznějšího značkového zboží i s luxusnímí kavárnami.

Elektroniku dostanete ve velkých obchodech s domácími potřebami jako je GOME, levnější elektroniku naleznete v běžných super marketech. Na tržištích v turistických oblastech objevíte širokou nabídku hedvábí, čajů, jadeitu i porcelánu. Mnoho velkoobchodů přijímá také kreditní karty, ale je dobré mít s sebou také hotovost, která se vám bude hodit. V přízemí nákupních středisek obvykle najdete i nejrůznější bankomaty, které umožní vybírat peníze i z evropských debetních i kreditních karet.

Pokud si přejete koupit určitou věc, projděte nejprve více prodejen, ceny se totiž mohou výrazně lišit, soustřeďujte se tedy na nejvýhodnější nabídku. (Umělecké ředměty a suvenýry nenakupujte v hotelových obchodech, kde jsou ceny obvykle hodně, hodně vysoké.) Velké obchodní domy už nepatří státu, navíc se otevírají stále nová střediska. Symbolem spotřební revoluce je rozlehlý Oriental Plaza na Dong chang’an Jie v Pekingu a obrovský Nextage v šanghajské oblasti Pu- -tchung.

soška Budhy

V mnoha městech najdete specializované prodejny lidového umění a stylových řemeslných výrobků, které většinou turisty nejvíce zajímají. Ve starožitnictví můžete koupit pěkné šperky, keramiku, dřevořezby, ozdoby z jadeitu nebo staré kaligrafie, ale také kvalitní reprodukce. Pokud na tržnici objevíte věc, která vás zaujme, jistě ji kupte – nemusíte ji už jinde v celé Číně vidět.

Na tržnicích můžete nakoupit ovoce, zeleninu, ryby a maso. Na otevřených tržištích, kde můžete obvykle o ceny smlouvat (někdy jsou ostatně i vyšší než jinde, odráží se v nich totiž lepší kvalita zboží a jeho dostupnost), najdete i další zboží jako proutěné košíky, kovotepecké práce i oblečení. Ve větších městech nabízejí pouliční prodavači své zboží až do pozdních večerních hodin.

Co nakupovat?

tradiční čínské vějíře

V Číně rozhodně nemusíte mít obavy, že byste si nic nevybrali. Na bídka je obrovská a v některých oblastech takřka nepřeberná. Pro lepší orientaci jsme věci, které by vás při nákupu mohly zajímat, seřadili podle abecedy.

Bambusové zboží. Na jihu země, kde roste bambus, se z tohoto přírodního materiálu podomácku vyrábějí např. dózičky na čaj, vějíře, flétny, jídelní hůlky, vycházkové hole i celé kusy nábytku.

Brokát a hedvábí. Krásné hedvábné látky se z Číny vyvážely už za dynastie Chan. Dnes si tu můžete za přiměřené ceny téměř všude koupit hedvábí nebo nádherný brokát ve formě metrového zboží, zakoupit můžete i hedvábné šaty, šátky, kravaty košile i blůzky.

Bronzové předměty. Stále dobrý zvuk mají tradiční čínské bronzové hrnce na vaření, dnes již pravda přizpůsobené soudobým požadavkům; džbány, vázy i ploché mísy jsou často zdobeny složitými ornamentálními dekory se stylizovanými draky a květinami.

Čaj. Čínský čaj je nesporně stylovou a navíc levnou i chutnou upomínkou. Existuje mnoho druhů – černý, zelený, polofermentovaný, listový. Čaj můžete často sehnat v umělecky pojatých obalech nebo dózičkách.

Draci. Ve větrném Pekingu i dalších čínských městech zakoupíte krásné draky, kteří létají vysoko a jsou oblíbenou radovánkou pro děti i pro dospělé. Každý drak je originální, barevný, ručně vyrobený.

Emailované předměty. V oblasti tohoto řemeslného umění jsou Číňané už po mnoho staletí skutečnými mistry. Emailová výzdoba se používá hlavně u talířů, váz, konvic apod.

Figurky. Malé barvené keramické figurky znázorňující různé postavy ze starých legend a dějin Číny jsou mezi turisty velmi oblíbeny. Totéž platí o figurkách zvířat; nejžádanější je samozřejmě panda.

Hračky. Dětských hraček je na čínském trhu stále větší výběr – od plyšových pand na mazlení až po různé mechanické vynálezy. V Číně se jich vyrábí stále více.

Hudební nástroje. Jak evropské, tak čínské hudební nástroje se vyznačují dobrou cenou a vynikající kvalitou. Můžete zakoupit kvalitní housle, kytary, flétny nebo pipu, čínskou obdobu ukulele.

Jadeity. Tyto mimořádně tvrdé kameny se v Číně opracovávají už nejméně 3000 let. Používaly se na všechno od pohřebních schránek během éry dynastie Chan až po vázy z období dynasite Čching. Jadeity jsou symbolem vznešenosti a nosí se z několika důvodů: pro štěstí, jako ochrana před nemocemi a jako amulet pro cestující. I když na jejich údajnou čarovnou moc neuvěříte, nemůžete jim upřít efektní vzhled. Nekupujte je na soukromých otevřených tržištích, pokud si nejste stoprocentně jisti, že po znáte pravý jadeit od imitace.

Jídelní hůlky. Tyto typicky čínské pomůcky můžete mít klidně doma – a můžete je klidně třeba i sbírat. Ty lepší mají i své vlastní přenosné pouzdro – jsou tak hned připraveny k použití při pikniku nebo party.

Koberce. Hodnotné pestrobarevné orientální koberce z vlny a hedvábí jsou lákavou nabídkou suvenýru z Číny. Velké obchody, orientované především na zákazníky ze zahraničí, vám bez problémů zajistí i expedici vybraného zboží.

Koření. Stánky s kořením a různými aromatickými pochutinami na jdete na každém čínském tržišti. Nejlepší bývá zaměřit se vždy na určitý ar tikl, typický pro danou oblast – např. v Čchung-čchingu (Chongqing) je to su šená s’-čchuanská paprika. Velmi levně tak koupíte exotický dárek, který může udělat radost zvláště tehdy, pokud tyto bylinky či koření není možné sehnat přímo v našich obchodech.

Kožešiny. Ve specializovaných pro dejnách lze často velice levně zakoupit kvalitní kožichy ze sobolů nebo kun. Kabáty nemusí mít střih podle poslední módy, ale velmi nízké ceně se dá stěží odolat.

Kufry. Pokud v Číně zakoupíte příliš mnoho suvenýrů, můžete zakoupit další kufr, kterým vše odvezete domů. Čínské kufry jsou by telné, levné a k dostání jsou takřka ve všech rozměrech. Zakoupit si mů žete také imitaci západního příručního kufříku.

Lakované předměty. Lakováním se zdobí poháry, šálky, vázy i dózičky. Lak rovněž dokáže výrazně zkrášlit třeba čajový nebo kávový servis. Ochranné vrstvy laků jsou přitom odolné jak proti horké vodě, tak i proti různým látkám obsaženým v čaji, kávě apod.

Lidové umění. Příslušníci čínských národnostních menšin vyrábějí velmi zajímavé předměty, které obvykle velmi dobře charakterizují danou oblast, kde žijí. Jsou to např. různé stylové ozdoby, figurky, obřadní dýky a meče, čepičky i jiné pokrývky hlavy, pestrobarevné šaty a košile nebo chundelaté pláště z ovčí kůže.

Nábytek. Paravány, židle a truhly ze zimostrázového dřeva, mahagonu nebo bambusu, zdobené dekorativní řezbou, vám mohou připomínat starou Čínu. Ně kteří prodejci vám v případě opravdového zájmu mohou za jistit i přepravu nábytku do Evropy.

čínský trh

Obrazy. Mnoho čínských umělců zhotovuje velmi dobré kopie starých grafik a obrazů. Vytvoření takové přesné reprodukce určitého díla může trvat až deset dní. Kromě toho malíři samozřejmě vytvářejí i vlastní díla. Obraz v čínském pojetí je přitom vždy nutné vnímat po částech, nikoliv jako celek. Některé malby plné rostlinných motivů jsou vlastně jakousi formou meditace. Výhodou těchto obrazů je, že si je můžete hned srolovat a jsou tak okamžitě připravené k přepavě.

Papírové ozdoby. Historici se domnívají, že umění výroby dekorativních papírových střihů a skládaček v Číně vzniklo již před téměř 2000 lety. Filigránské výtvory z papíru mohou mít také podobu plošných ornamentů či obrazů, které lze zarámovat.

Pečetě a razítka. Otisky pečetí a razítek jsou v Číně odedávna oblíbenou náhradou podpisů. Své jméno si zde můžete nechat na počkání vyřezat ve staročínských znacích do mastku, umělé hmoty nebo jadeitu.

Porcelán. Kopie staročínských vzorů stejně jako soudobé čajové konvice, šálky, talíře nebo vázy poznáte v obchodech velmi snadno; údaje o kvalitě porcelánu (event. i emailo vaných předmětů) se vždy nachází přímo na cenovce: před vlastní cenou je ve třech svislých řadách pomocí čínských znaků udána třída jakosti I, II nebo III. Není-li před cenou uvedeno nic, jedná se o zboží špičkové třídy.

starožistnosti z Číny

Starožitnosti. Čínští celníci jsou velmi přísní, takže se vám nepodaří ze země vyvézt nic, co bylo vyrobeno před rokem 1795 a má větší kulturně-historickou hodnotu – ať už jde o zkameněliny nebo třeba staré mince. I v případě starožitností z doby po roce 1795 platí, že musí být opatřeny oficiální voskovou červenou pečetí pro legální vývozce; jinak je ze země nevyvezete. Stařožitnosti, které tuto pečěť postrádají, jsou majetkem ČLR a budou vám okamžitě zabaveny bez náhrady škody. Běžný turista se obvykle musí spokojit s pouhou prohlídkou specializovaných obchodů, ale i to může být velmi zajímavé a vzrušující. Pamatujte také, že výroba falešných starožitností stoupá (stejně tak i výroba falešných pečetí), takže mnoho z toho, co uvidíte, mohou být pouhé padělky.

Suvenýry. Pokud jde o upomínkové předměty vyloženě symbolické hodnoty, máte v Číně obrovský výběr ve všech obchodních domech, na stáncích i tržištích. Koupit si můžete např. termosky, plakáty, panenky i s návodem k náviku akupunktury, čajové hrníčky i s víčkem, vatové bundy a mnoho, mnoho dalšího

Tisky a reprodukce. Velmi oblíbeným nákupním artiklem jsou kamenotisky starých nápisů nebo klasické kaligrafie, které se snadno vejdou do cestovního zavazadla. V některých muzejních prodejnách lze zakoupit také kopie nejznámějších archeologických nálezů, v Lan-čou například proslulého Létajícího koně. Na mnoha místech najdete i modely terakotových válečníků čchinské armády z hrobky u Si-anu.

Vějíře. Jedna továrna v Chang-čou vyrobí těchto doplňků ročně na 10 milionů kusů, a to ve stovkách různých provedení. Většina vějířů přitom jde na export. Nejdražší se vyrábějí z příjemně vonícího santalového dřeva nebo speciálního černého papíře.

Vlněné zboží. Nečekaně levné jsou v Číně svetry z pravého kašmíru, které jsou k dostání v nejrůznějších tvarech a barvách. Také další vlněné zboží tu lze sehnat za velmi výhodné ceny.

Žen-šen. Tento proslulý čínský „všelék” je v cizině vysoce ceněn – hlavně jako prostředek na povzbuzení tělesné energie. Výrazný účinek má prý i velmi malé množství, přidané do čaje, vína nebo polévky.