Čínský čajový zázrak: Čaj Pchu-er z provincie Jün-nan
Přidáno: 18.01.2013 | Autor: Redakce
Kromě označení Pu-erh, které se v českých čajových luzích a hájích používá nejčastěji, můžete velmi často ve světě narazit i na názvy Pchu-er, případně Pchu-er Čcha – všechny ale odkazují na jedno konkrétní městečko – na městečko Pchu-er, v čínské provincii Jún-nan, kde se už stovky let tento slavný druh čaje zpracovává.
Samotná provincie Jün-nan leží na jihozápadě Číny a pro pěstování čaje má ideální podmínky. Oblast leží v monzunovém pásu, navíc v celkem vysoké nadmořské výšce – klima je tu tedy naprosto unikátní a ideální pro pěstování čajových keříků. Čaj se v provincii Jün-nan sklízí třikrát do roka – v dubnu, v červenci a v říjnu.
- V provincii zavítejte také do Li-ťiang: města, které vstalo z popela!
Otrhané lístky se pak snesou, případně svezou do městečka Pchu-er, kde se začne s jejich zpracováním. Lístky se nejprve nechají zavadlout, pak se zahřejí na pánvích (Číňané tomuto procesu říkají zabití zeleně), následuje rolování, sušení na slunci, slisování a pak i několikaměsíční oxidace. Právě její délka rozhoduje o tom, jaký čaj ve výsledku bude.
Nejrožšířenější verze Pu-erhu, která se ve velkém pije i u nás, je černý Pu-erh. Jeho barva připomíná po vyluhování barvu kávy, chuť je drsná, zemitá – a samozřejmě se odvíjí i od kvality čaje a délky louhování.
Starší, ale dnes už méně rozšířenou variantou je zelený Pu-erh a existuje i bílý čaj tohoto typu.
Pu-erh platí za čaj, který má velmi pozitivní vliv na lidský organismus. Prokázány jsou jeho kladné účinky na trávení, zkoumají se jeho preventivní účinky proti rakovině. A platí také za čaj, který na vás bude mít nejpozitivnější účinky v době, kdy vám bude zle a budete sině nachlazení.