Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Služby

Peking

Lékařská péče

Od roku 2005 má Čína problémy s výskytem ptačí chřipky. Zatím není prokázán přenos ze zvířete na člověka, ale vědci se obávají, že virus by mohl časem zmutovat a tím pádem by se nemoc rychle rozšířila mezi lidmi. Vyjma tohoto případu však neexistují žádná zvláštní zdravotní opatření. Před odle tem do Číny byste se však raději měli poradit se svým lékařem. Pokud trpíte nějakou chorobou a berete pravidelně léky, určitě si vezměte dávku na celý pobyt, protože vaše léky byste nemuseli nikde sehnat. Abyste se vyhnuli pro blémům na hranicích, veškeré léky mějte řádně označeny a v originálním balení. Pokud budete cestovat provincií, kde se vyskytuje malárie, nechejte se předtím doma očkovat a když se vrátíte, vyhledejte opět svého lékaře.

Nejčastější drobné potíže, s nimiž se cizinci v Číně setkávají a které většinou přecházejí, jsou nachlazení, kašel a záněty nosohltanu. Zažívací problémy mají svůj původ většinou v pití nakažené vody nebo konzumaci špatně hygienicky upraveného jídla. Rozhodně se vyvarujte nedovařeného nebo syrového jídla. Ve špičkových hotelech si ovšem můžete dát bez obav i zeleninový či ovocný salát.

Budete-li v Číny potřebovat nutnou lékařskou pomoc, obraťte se nejlépe na svého průvodce, recepci hotelu nebo místní pobočku cestovní agentury CITS (Lü-sing-še; Lüxingshe); ti vám zajistí příjezd pohotovosti nebo okamžitý odvoz do nemocnice. Při komunikaci s lékařem se vyplatí služby tlumočníka. Většina čínských lékařů, zvláště těch, kteří se starají o zahraniční návštěvníky, má dostatečnou praxi v západní medicíně a poskytne vám odbornou péči. (Ale doporučujeme, abyste si raději vzali sterilní injekční stříkačku, pro případ, že byste potřebovali injekci.)

Léčba může zahrnovat jak moderní, tak i tradiční medicínu, záleží na vás, čemu dáte přednost. Ve velkých městech – Pekingu, Kuang-čou, Šanghaji, Čhing-tao a dalších – naleznete doktory, kteří studovali na Západě. Lékařská péče na těchto klinikách je nákladná, proto věnujte maximální pozornost při sjednávání zdravotního pojištění.

Restaurace

Protože je to pohodlnější, zůstávají mnozí turisté na jídlo ve svém hotelu anebo nanejvýš zavítají do nějaké blízké restaurace, kde jim personál – nebo alespoň vrchní – přece jen lépe rozumí. Jídelníček je tu podobný tomu našemu a mají tu také normální evropský příbor – vidličku a nůž. Chcete-li si však některou z místních gastronomických lahůdek opravdu vychutnat – a na víc v originálním prostředí –, měli byste určitě alespoň jednou zajít do pravé čínské restaurace. Tady teprve poznáte pravou Čínu se vším všudy.

Restaurace v Pekingu

Při okružní cestě Čínou se pak pokud možno snažte vyhledávat restaurace, kde vaří regionální speciality – v Pekingu pekingskou kachnu, v Šanghaji jídla z ryb, v Kuang-čou (pokud vám to samozřejmě nebude nepříjemné) pokrmy z hadího masa. (Pro více informací se podívejte na str. 218) Váš průvodce nebo i personál hotelu vám při výběru vhodného stravovacího zařízení jistě rádi poradí. V hlavní sezoně a pokud je vás více si raději objednejte stůl pře dem.

Vybírejte restaurace, kde je jídelní lístek i v anglickém jazyce a jsou tam uve deny ceny. Raději si s sebou berte hotovost a nespoléhejte se jen na kreditní karty. V malých restauracích se spropitné nedává, v luxusnější restauraci se zpravidla připočítává cena za obsluhu. Než usednete ke stolu, dávejte pozor, aby byla restaurace čistá a jídlo připravené z čerstvých surovin a horké. Můžete si také přinést své vlastní jídelní hůlky , nikoho tím neurazíte. V zimních měsících se však dobře oblečte, protože v restauracích se obvykle netopí, a to většinou ani v zimě.

Doby podávání jídel. Snídaně se v hotelech podává v čase mezi 7 a 8.30 až 9. hodinou. Je to obvykle během dne jediná příležitost, kdy si můžete vybírat mezi čínskou a západní kuchyní. Oběd má svůj čas mezi 12. a 14. hodinou. V Číně se večeří dříve než ve většině západních zemí: od 18 do 20 až 20.30 hodin. Také slavnostní hostiny a bankety začínají dříve a končí kolem 21. nebo 22. hodiny. Restaurace v některých velkých hotelech jsou v provozu i déle.

Média v Číně


Noviny a časopisy

V českém jazyce noviny zřejmě vůbec nenajdete. Pro ty, kdo umí anglicky, je však nabídka celkem pestrá. Některé cizojazyčná vydání se prodávají v novinových stáncích ve velkých hotelech, nejběžnější je International Herald Tribune, The Asian Wall Street Journal, The South China Morning Post (z Hongkongu) a USA Today International Edition. Někdy také seženete časopisy jako Newsweek nebo některé módní či sportovní časopisy. V odlehlejších oblastech či v malých stáncích však sotva najdete nějaký zahraniční časopis nebo noviny.

Čínské noviny, které vycházejí v anglickém jazyce, jsou China Daily a týdeníky Beijing Weekend a Shanghai Star. Ty zakoupíte v hotelech nebo novinových stáncích ve většině velkoměst. Naleznete zde nejnovější informace z oblasti sportu, turistických událostí nebo z měnové burzy. Peking, Kuang-čou, Šanghaj, Tchien-ťin a Čching-tao mají také dobré časopisy zaměřené na nejnovější události a jsou tak dobrým zdrojem informací. V mnoha jazycích vychází také vládní deník Beijing Review a China Pictorial.


Rozhlas a televize

Čínská státní televize vysílá širokou paletu různých pořadů: seriály, zprávy, opery, filmy, sportovní reportáže, občas i reklamy. Při jejich sledování je vám často úplně jedno, zda umíte čínsky, nebo ne; z obrazu si už leccos domyslíte. Jinak ovšem i do čínské televize začíná stále více pronikat angličtina. Ve většině hotelů se televizory nacházejí buď přímo na pokojích nebo alespoň ve společných prostorách; někde lze sledovat i cizojazyčné filmy z videokazet.

K poslechu rozhlasu potřebujete v Číně místní krátkovlnný přijímač. Téměř ve všech oblastech Číny se pak kromě hudby dají poslouchat také zprávy v anglickém jazyce, když si naladíte třeba BBC, Hlas Ameriky či Rádio Austrálie.

Rozhlas v Číně

Otvírací doby v Číně

Obchody. „Obchody družby” a obchodní domy mívají otevřeno zpravidla od 9 do 19 hodin (v létě až do 20 hodin), sedm dní v týdnu, včetně svátků. Menší obchody zavírají někdy ještě později.

Banky mají otevřeno od pondělí do pátku od 8 do 17 hodin s polední pře - stávkou od 12 do 13 hodin. Ve velkých hotelech, které jsou vybaveny smě - nárnou, si můžete vyměnit peníze takřka 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

Pošta. Pobočky v hotelech pracují od pondělí do soboty od 8 do 18 hodin a v neděli od 8 do 12 hodin.

Holiči a kadeřníci. Kadeřnické salony bývají otevřeny nejméně do 19 ho - din, v hotelech pak ještě déle.

Muzea. Muzejní expozice jsou zpravidla otevřeny denně od 9 do 16 hodin, šest nebo sedm dní v týdnu. Pokud mají zavírací den, pak v pondělí. Kláštery jsou většinou otevřeny každý den od 8 do 17 hodin.

Restaurace. Restaurace mají většinou otevřeno od 8 do 10 hodin pro podá - vání snídaně, oběd můžete sníst od 11.30 do 14 hodin, večeři od 17 do 20.30 hodin; časy se mohou měnit podle místa. Ve velkých městech zůstávají restaurace otevřené déle.

Pošta v Číně

Kromě běžných pošt jsou poštovní pobočky nebo alespoň přepážky k dispozici také ve větších hotelech. Prodávají se tu poštovní známky, dopisní papír i pohledy a otevřeno bývá sedm dnů v týdnu. Čínské dopisní obálky nejsou opatřeny lepem, což platí i o některých poštovních známkách. U každé poštovní přepážky je proto dostupná rovněž nádobka s lepidlem. Do ručení pošty poslané letecky z Číny do Evropy může z větších měst trvat až 10 dní; doručení obyčejné zásilky trvá ještě mnohem déle. Ukládání zásilek typu „poste restante” na čínských poštách není možné. Pokud budete v Číně přijímat poštu, požádejte odesílatele, aby uvedl adresu hotelu, kde budete ubytováni. Ve větších městech je také dostupná kurýrní služba.

Telefon

Kód země pro mezinárodní volání do Číny je 86. V praxi to tedy znamená, že zvolíte nejprve 0086, potom kód příslušného města (např. pro Peking 10, Šanghaj 21 apod.) a potom místní účastnické číslo. Při vnitrostátních hovorech (např. z Pekingu do Šanghaje) zvolíte nejprve nulu a kód města (v tomto případě 021) a potom místní účastnické číslo.

Meziměstské hovory a volání do ČR

Dálkové hovory po Číně (například z Pekingu do Šanghaje), vytočte 0 plus kód města, pak místní účastnické číslo. Domácí dálkové hovory jsou levné, naproti tomu mezinárodní hovory jsou drahé. Při mezinárodních hovorech ven z Číny se volí nejprve 001, potom číselný kód volané země (už bez prvních dvou nul, tj. např. do Česka 420), dále kód města a nakonec místní účastnické číslo. Z některých čínských měst lze volat do ciziny i přes specifické mezinárodní kódy (např. AT&T), které je dobré si předem zjistit.

Volání z hotelů a telefonních automatů

Místní hovory z hotelu bývají někdy zdarma (to si však raději ověřte, než vy točíte požadované číslo), jsou také celkem levné při volání z telefonních budek. Telefonní automaty na mince nejsou moc časté, většina je na kartu, kterou lze zakoupit v novinovém stánku nebo v kancelářích Čínských telekomunikací. Většina hotelů vám zařídí přímé mezinárodní hovory, obvykle přímo z vašeho pokoje. Nejlevněji můžete volat do zahraničí při volání s kartou IP, která je dobře dostupná. S touto kartou voláte na místní číslo, vložíte číslo karty, pak heslo a teprve potom číslo, které si přejete volat. Dávejte si pozor na to, že telefonní čísla se v Číně často mění, a to bez jakéhokoliv upozornění. Nejlepší je samozřejmě mobilní telefon, kde si můžete se svým operátorem dojednat volání z/do zahraničí. Můžete samozřejmě využít vaši domácí roamingovou služby nebo si zakoupit předplacenou SIM kartu v Číně. Ty lze zakoupit na letištích, v obchodech Čínských telekomunikací i ve stáncích.

Fax a e-mail

Fax bývá k dispozici ve většině hotelů, převážně v zákaznických centrech. E-mai lové a internetové služby jsou přístupné v centrech služeb mnoha velkých hotelů, internetových kaváren je ale méně než před několika lety, protože provozovatelé doplatili na služby bez licencí. V internetových kavárách se obvykle platí 2 jüany za hodinu. Mnoho tří až pěti hvězdičkových hotelů nyní nabízí širokopásmový přístup k Internetu, určitě se na tuto službu zeptej te. Neposílejte však e-maily z hotelových center služeb, ta jsou velmi drahá. Mnoho kaváren a barů ve velkých městech nabízí bezdrátový internet.

Prádelny a čistírny

V čínských hotelech se zajišťuje jak praní oblečení, tak i případné chemické čištění, časté jsou i expresní služby. V pokoji většinou najdete ceník a přísušný pytel na prádlo. V mnoha hotelech budete mít možnost si nechat prádlo i vyžehlit. Mimo hotely existují také prádelny a čistírny (ganxi), ale pro cizince jsou nevhodné. Samoobslužné prádelny nejsou k dispozici.