Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Cestování

Cestování do Číny

Dnes už v Číně výrazně ubylo cestovatelských omezení, takže se můžete bez větších problémů dostat téměř kamkoliv. Jak se do Číny dopravíte a jakým způsobem ji budete poznávat, to závisí víceméně jen na vašem osobním záměru, ale i na čase a penězích, které máte k dispozici.

Skupinové zájezdy

Nejjednodušším způsobem, jak poznat stále ještě trochu tajemnou „Říši středu” a její obyvatele, je zájezd v organizované skupině, která má během pobytu předem zajištěno vše potřebné – ubytování, stravu, místního průvodce, výlety k nejvýznamnějším památkám, prohlídky různých podniků, zábavu atd. Takové zájezdy mají v nabídce i některé české cestovní kanceláře (viz také Turistické informační kanceláře). Specialistou v tomto oboru je cestovní kancelář China tours (www.chinatours.cz), která nabízí několik variant zájezdů. Délka zájezdu se liší, trvá obvykle od osmi dnů do tří týdnů. Výhodou těchto skupinových zájezdů je, že se dostanete i na místa, kam byste se nedostali, pokud byste cestovali sami. Navštívíte tak různé farmy, továrny, nemocnice, školy a jiná místa. Můžete si objednat i zábavný program včetně různých folklorních tanců či pekingské opery. I při těchto cestách ovšem musíte počítat s možností změn programu.


Studijní a tématické cesty

Do nabídky cestovních kanceláří patří rovněž skupinové zájezdy zaměřené na nejrůznější podrobnosti – např. za poznáním akupunktury, ochutnávkou čínské kuchyně nebo po stopách starověkých památek.

Tyto cesty umožňují bližší seznámení s určitými oblastmi a celkově hlubší zážitky. Dobrodružnější povahy mohou vyrazit např. na vysokohorský trekking do Tibetu nebo vy zkoušet některý z cykloturistických zájezdů – jejich nabídka je k dispozici už i u nás.


Individuální cestování

Kdo chce být v Číně co nejvíc nezávislý a cestovat na vlastní pěst, musí se předem rozhodně informovat o tom, zda se na vybraná místa dostane bez zvláštního povolení. O potřebný doklad musíte včas zažádat mezinárodní turistickou agenturu CITS nebo Čínské velvyslanectví v Praze ( viz Ambasády).

V současné době patří CITS k největším cestovním kancelářím v zemi a poskytuje kompletní služby pro cizince, kteří navštíví Čínu – rezervace hotelů, cestovní služby pro podnikatele a další. Více zjistíte na internetových stránkách www.cits.net (v anglickém jazyce).

Hora Tianmen
Letecky

Čínská státní společnost letecké přepravy CAAC (Civil Aviation Administration of China) provozuje ve spolupráci s některými evropskými leteckými společnostmi přímé linky do Pekingu a Šanghaje (z Londýna, Paříže, Frankfurtu, Bruselu, Bukurešti, Vídně, Madridu nebo Curychu). Společnost MALEV zase nabízí lety na lince Budapešť–Peking. Zlevněné ceny letenek do Číny nabízejí letecké společnosti některých zemí, které leží na trase z Evropy do Číy (Indie, Pákistán, Írán, Rusko). Z Prahy odlétá v současné době několik pravidelných linek, které provozují Airline Macau, Airline China Cargo a další. Podrobnější informace získáte na www.airways.cz a www.csa.cz. Na těchto adresách můžete také vy užít rezervace pomocí online služby.


Cesty lodí

Čínské přístavy jsou oblíbenou zastávkou luxusních zaoceánských plavidel při cestách kolem světa, směřuje sem ovšem i množství oblastních lodních linek. Frekventovanými uzly lodní dopravy jsou hlavně Kuang-čou (Kanton), Šanghaj a Sin-kang (Xingang) a nový přístav Tiencinu, který leží nejblíže Pekingu. Dalšími významnými turistickými kotvišti jsou Sia-men (Amoy), Čching-tao, Ta-lien a Jen-tchaj (Yantai). Někteří dopravci nabízejí během cesty také vý lety na pevninu. Po opuštění lodi můžete také několik dnů cestovat po zemi a pak se v jiném přístavu opět nalodit.


Vlakem

můžete jet do Číny přes Moskvu a Mandžusko nebo Mongolsko. Cesta Transsibiřskou magistrálou je sice dlouhá, ale Středeevropanovi přinese skutečně nezapomenutelné zážitky. Po příjezdu do Číny vás může na nádraží vyzvednout zástupce čínské státní cestovní agentury CITS (Kuo-ťi Lü-sing-še; Guoji Lüxingshe), který vás doprovodí do hotelu k prvnímu přenocování a případně vám poradí při přípravách na další cestu.

Cestování po Číně

Čínská vnitrostátní letecká doprava

Vnitrostátní leteckou přepravu zajišťuje několik společností. Letecká doprava se v Číně prudce rozvíjí a nových letišť přibývá jako hub po dešti; při svých cestách však raději počítejte se zpožděním, ke kterým dochází po měrně často. Palubní služby jsou u vnitrostátních letů velmi rozdílné. Občerstvení se podává spíše příležitostně, stejně jako různé upomínkové předměty.


Vlaky v Číně

Železniční doprava má v Číně velký význam. Vlakem můžete dojet do všech větších měst i důležitých center cestovního ruchu. Průměrná přepravní rychlost sice není nijak závratná, můžete však aspoň vychutnávat krásu okolní krajiny. Rych líky jsou relativně drahé, v lůžkových vozech se platí zvláštní přirážka. Cizinci platí další zvláštní příplatky. Cestovní třídy jsou v podstatě dvě: „tvrdá” a „měk ká”. Na „tvrdém” cestují většinou Číňané. Z reproduktorů v soupravě se po celý den a často i v noci ozývají různá hlášení nebo hudba. Ovládání hlasitosti je možné pouze v uzavřených kupé (najdete je pod stolkem). „Měkká” třída je přirozeně pohodlnější a při přestupech nebo delších zastávkách ve větších městech máte rovněž nárok na „čekárnu první třídy“. V Pekingu však tyto rozdíly nejsou.


Lodní doprava v Číně

Cestování lodí po Číně má určitě něco do sebe: vše plyne klidně, bez stresů a velkého návalu – alespoň ve srovnání s „pevnou zemí”. Rychlost přepravy je přitom také docela slušná: třeba zWu-chanu do Šanghaje se po vodě dostanete někdy i dříve než vlakem – a samozřejmě levněji. Lodí lze plout také např. do Tiencinu, Ta-lienu nebo Čching-taa – tyto spoje jsou už ovšem časově méně výhodné. Alespoň jednu plavbu lodí po nějaké řece nebo po jezeře si však v Číně rozhodně dopřejte – nebudete litovat!


Taxi v Číně

Téměř po celé Číně se taxi nejlépe objednává z hotelové recepce. Od hotelu si lze také s taxikářem domluvit pevnou trasu třeba i na celý den. Na ulici se taxi zastavuje zamáváním, ne každý však skutečně zastaví. Přesně vymezená stanoviště taxi neexistují, z některých obchodů nebo restaurací vám však rádi taxi přivolají telefonicky. Při individuální prohlídce města je nej lepší se s taxikářem vždy domluvit, aby na vás na příslušném místě určitou dobu počkal. Při krátkých jízdách trvejte na použití počítadla (dabiao). S výdejem účtenek obvykle nejsou problémy. Taxislužba v Pekingu je ve srovnání s jinými světovými metropolemi velmi levná.


Metro

První čínská podzemní dráha vznikla v Pekingu a každý rok rychle a levně přepraví přes 70 milionů cestujících. Jednotlivé stanice se navzájem liší převažující barvou interiéru, tvarem sloupů, typem obložení stěn i jinými znaky. Nápisy jsou jak v čínštině, tak i latince (pchin-jin). Další podzemní dráhy se nyní staví v Šanghaji, Tiencinu a Kuang-čou.