Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Pro turisty

Turistické informační kanceláře

Než vyrazíte do Číny, ať už sami či s cestovní kanceláří, projděte si co nejvíce informací o této zemi . Vyhnete se pozdějším problémům. V současné době není problém najít si vše na internetu. Užitečné informace objevíte např. na stránkách: www.beijingembassy.mzv.cz.

V Číně není žádný řetězec turistických kanceláří, takže návštěvníci jsou odkázáni sami na sebe, na místní turistické agentury (často špatně fungující), hotely a CITS. Tato agentura se stará o všechny zahraniční turisty. Čínská státní agentura pro cestovní ruch – CITS (Kuo-ťi Lü-sing-še; Guoji Lüxingshe) má i své internetové stránky v angličtině (www.cits.net). Její pobočky na jdete ve všech větších čínských městech i turistických centrech. Zde uveďme alespoň adresu hlavní kanceláře: Beijing Tourist Information Centres: 27 Sanlitun Beilu; tel.: 6417-6627; 10 Dengshikou Xijie; tel.: 6512-3043

Ubytování

Účastníci skupinových zájezdů mají ubytování zpravidla zajištěno přes státní ces tovní agenturu CITS. Jméno konkrétního hotelu, ve kterém budete bydlet, vám sdělí váš čínský průvodce zpravidla až přímo na místě.

Panda velká

Možnosti ubytování v Číně jinak sahají od prvotřídních mezinárodních hotelů až po velice skromně vybavené ubytovny. Novější hotely, stavěné často se zahraniční pomocí, mívají nezřídka vzhled svých proslulých západních vzorů. Největší počet hotelů mají v současné době v Číně řetězce Holiday Inn a Shangri-La. Zde si také mohou předem objednat ubytování jak ces tovní kanceláře, tak individuální turisté. Ceny v lepších hotelech jsou srovnatelné s těmi na Západě. Vrchol sezony je v květnu, září a říjnu.

Hotely v menších nebo odlehlejších městech poskytují zpravidla méně komfortu. Za zmínku stojí několik zachovalých hotelů postavených v některých městech v době kolonizace. Patří mezi ně třeba Hotel Peace (Mír) v Šanghaji, Lidový hotel (Žen-min Ta-ša) v Si-anu a hotel Astor (Li-šun-te Ta-fan-tien) v Tchien-ťinu. Veškeré interiéry byly samozřejmě zmodernizovány.

Standardní vybavení hotelů

Kromě nejlevnějších hotelů najdete všude klimatizaci. Rozhlas a telefon jsou však běžné. Luxusnější hotelové pokoje mají ve své výbavě také malé ledničky a televizory, satelit, internetové připojení a jiné vybavení. Prakticky v každém pokoji najdete vše potřebné k přípravě čaje: velkou termosku s horkou vodou, zelený čaj a šálky. Pohárům s nápisem „drinking water” (pitná voda) však raději nevěřte – a především nikdy nepijte vodu z vodovodu. Ve většině těch lepších hotelů nabízejí vodu v originálním balení či chlazenou vodu. Ve větších hotelech lze u obsluhujícího personálu, který vám také uschovává klíče od pokojů, v případě potřeby objednat různé nápoje, drobnosti, čištění prádla, zprostředkování telefonických hovorů, cigarety, malé občer - stvení a známky. Poštovní služby, telefon, směnárna a prodejna upomínkových předmětů bývají obvykle umístěny v přízemí budovy.

Doporučení: Pokud se z hotelu vydáváte někam individuálně, vezměte si s sebou ubytovací kartu (k dostání zpravidla na recepci), kde je uveden název hotelu jak v angličtině, tak hlavně i v čínském znakovém písmu. Stejně tak si nechejte od personálu napsat na lístek cíl svého výletu v čínštině; to může být někdy velmi užitečné při jízdě taxíkem nebo při ptaní se na cestu.

Mapy

Hotely a turistické kanceláře vydávají často mapy velkoměst –Pekingu,Šanghaje nebo Kuang-čou – v angličtině a nabízejí je zdarma. Mapy si také můžete koupit od pouličních prodavačů před železničními stanicemi, v knih kupectvích, novinových stáncích a u turistických památek, většinou jsou však v čínštině. Dopravní mapy s trasami autobusů se také mohou hodit, ale i ty jsou většinou jen čínsky.

Azurově čisté jezero

Průvodci a tlumočníci v Číně

Při skupinových zájezdech v Číně se o vás zpravidla stará hned několik průvodců: zástupce cestovní kanceláře, čínský „národní“ průvodce, koordinátor napojený na některou z hlavních kanceláří CITS a „místní“ průvodce, který dobře zná nejen památky, ale i město a celé okolí. Služby jednoho místního průvodce nebo tlumočníka se ovšem vyplatí i v případě, že budete po Číně cestovat individuálně. Průvodce vám pomůže s organizací vašeho pobytu, zajistí prohlídky památek v místě, kde pobýváte, a navíc se vyhnete i problémům s ubytováním a dopravou.