Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Užitečné informace

Časový rozdíl

I když je Čína země rozlehlá a rozkládá se na šedesáti stupních východní zeměpisné délky, v celé zemi platí pouze jedno časové pásmo. Posun oproti středoevropskému času (SEČ) činí 7 hodin dopředu. To sice usnadňuje plánování cest i sledování rozhlasu nebo televize, určité problémy však mohou vznikat na západě Číny, kde slunce vychází a zapadá v neobvyklou dobu. Každoroční přechod na letní čas se už přestal provádět.

Jazyk

Co do počtu svých uživatelů je čínština nejrozšířenějším jazykem na světě. Přesto si v ní někdy nerozumí ani sami Číňané: má totiž tolik značně odlišných dialektů, že lidé z různých oblastí se mnohdy sotva domluví. Společné mají Číňané pouze své znakové písmo. Slovní zásoba a gramatika jsou stejné, písmo je také stejné, ale výslovnost se liší, a to tak, že např. rodák z Kuang-čou neporozumí rodákovi ze Šanghaje. Ve snaze o dokonalé národní sjednocení a dorozumění všech občanů se sice čínská vláda pokouší zavést jakýsi univerzální spisovný jazyk pchu-tchung-chua (putonghua), vycházející z pekingského nářečí – v cizině je známý jako mandarínština (mandarin) – ale než tato podoba zakoření opravdu všude, bude to zřejmě stát ještě hodně času a námahy.

Voda

V Číně zásadně nepijte vodu z vodovodu! Bez obav lze pít vodu převařenou, která je na hotelech k dispozici v termoskách. V restauracích i jinde pijte vodu pouze minerální, plněnou do originálních uzavřených lahví.

Elektrický proud

Oficiálně má střídavý elektrický proud v Číně napětí 220 V a frekvenci 50 Hz, napětí však ve skutečnosti občas citelně klesá. Typy a velikosti zástrček (resp. zásuvek) nejsou jednotné. Z domova si proto nezapomeňte vzít adaptér. Pokud se v tomto případě objeví nejasnosti, mohou vám pomoci i pracovníci hotelu, kde budete bydlet.

Fotografování

Fotopříslušenství – až na některé výjimky – se dá poměrně dobře sehnat ve většině moderních obchodů a jejich počet stále stoupá. Bude ovšem lepší, když si všechno, co k fotografování potřebujete, přivezete raději z domova, včetně filmů a náhradních karet do digitálních fotoaparátů. Ve větších městech vám také poměrně rychle vyvolají nafocené filmy – někdy během hodiny, jinde přes noc. Většina turistů si ovšem raději nechává vyvolat filmy až doma. Nezapomeňte si také vzít nabíječku na digitální kameru nebo fotoaparát – v hotelu vám rádi zapůjčí adaptér.

Pokud chcete fotit některého místního obyvatele, příliš nespěchejte a nejdříve ho slušně požádejte o dovolení (wo néng kej ni čao čang siang ma?). Nikoho – ani vašeho průvodce – nenuťte k tomu, aby vám pózoval. Číňanům je něco takového více než nepříjemné. Tam, kde je víc lidí pohromadě, můžete bez obav fotit. Dávejte si ovšem pozor na mosty, tunely, letiště a vojáky – fotit tyto věci a lidi je zakázáno.

Kriminalita

Podle oficiálních statistik je kriminalita v Číně mnohem nižší než v kterékoliv jiné zemi. Také cizinci se však mohou stát oběťmi kapsářů nebo zlodějíčků kolem památek, ve veřejné dopravě nebo na tržištích – je prozíravé být opa - trný. Peníze raději noste v ledvince. Pokud jde o loupežná přepadení a fyzické ná silí vůbec, lze všeobecně a s klidným svědomím říci, že nikde v Číně se ani při noční procházce prakticky nemusíte ničeho bát.

Číňané si obvykle k ženám nic nedovolí, takže by se měly cítit při cesto - vání Čínou bezpečně. V poslední době se na rušných místech začínají čas těji vyskytovat kapesní krádeže. Někdy mohou turisty obtěžovat také žebráci nebo lidé nabízející různé (např. průvodcovské) služby. Každopádně bývá nejlepší chovat se na veřejnosti raději nenápadně a nedávat příliš najevo svou movitost.

Náboženství

Dnes je v Číně znovu přístupná také řada svatostánků, které byly za kul - turní revoluce uzavřeny, poškozeny nebo zpustošeny. Mnoho Číňanů se hlásí ke křesťanství, bohoslužby se konají v římskokatolických a protestantských kos telech po celé zemi, dokonce i v malých městech. Pokud byste se chtěli ně jaké mše osobně zúčastnit během organizovaného zájezdu, informujte o tom pře dem vašeho průvodce, aby mohl případně přizpůsobit celkový časový plán.

naboženství v Číně

Půjčování aut

Auto si sice v Číně pronajmout můžete, ale tato služba je v zemi stále v plenkách a existuje mnoho příkazů a zákazů, které se týkají řízení auta. Řídit v Číně je pro Evropana opravdu složité, a to i přes to, že silniční pravidla se v podstatě shodují – doprava je totiž velmi silná a velmi nebezpečná. Sami za volant nesedejte. Půjčit vůz s řidičem se dá celkem všude bez problémů, tuto službu vám rádi zajistí v hotelu. Pokud nebudete auto s řidičem využívat celý den, je většinou potřeba, abyste si s řidičem taxi domluvili, kolik hodin bu dete jeho služby potřebovat. Použití taxi je v Číně všeobecně levné (cca 15–50 jüanů za jednu jízdu, záleží na vzdálenosti). Trvejte na tom, aby řidič použil počítadlo, které má v autě; se stvrzenkami obvykle nebývají problémy.

Půjčování jízdních kol

Kola si můžete zapůjčit ve všech větších městech, a to jak v hotelech, tak i v obchodech s koly. Budete muset ovšem složit zálohu jako záruku, že kolo vrátíte. Kola raději parkujte na hlídaných parkovištích, kde zaplatíte menší poplatek. V Číně je plno zlodějů kol a navíc se platí pokuty za špatné parko vání.