Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Oslava megalomanie – přehrada Tři soutěsky

Přidáno: 27.12.2012 | Autor: Redakce

Oslava megalomanie – přehrada Tři soutěsky

Splněný sen megalomanů, ekologická hrozba pro obrovské území Číny a také největší přehrada s největší elektrárnou na planetě – to vše jsou Tři soutěsky.

Přehrada, hráz a vodní elektrárna stejného jména. Stavba, která měla ambice stát se stejným symbolem jako Velká čínská zeď, stavba, jejíž budoucí stavbu oslavoval v básni i Mao Ce-Tung, stavba, která aktuálně přidělává vrásky všem ekologům.

Ochrana před povodněmi na řece

Tři soutěsky vznikly zatopením tří obrovských pískovcových kaňonů na řece Jang-c´tiang. Jejich hlavními cíli byly (a samozřejmě stále jsou) ochrana před povodněmi, výroba elektrické energie, usnadnění dopravy po řece a dokázání toho, že Čín je schopná vybudovat všechno…

O vzniku této přehrady se mluvilo už v roce 1919, nicméně finální schválení celého projektu přišlo až v roce 1992 (není bez zajímavosti, že se tohoto hlasování třetina přítomných poslanců zdržela) a stavba byla dokončena v roce 2005, v dalších letech pak docházelo akorát k navyšování kapacity vodní elektrárny, která je aktuálně vůbec

nejvýkonnější vodní elektrárnou na planetě – její kapacita odpovídá zhruba padesáti hydroelektrárnám Orlík a dokáže pokrýt zhruba desetinu enegetické spotřeby Číny.

Tři soutěsky v číslech

Vzdutí řeky se projevuje ještě 660 kilometrů od hráze. Maximální hloubka přehrady je 170 metrů a rozdíl hladin je 113 metrů. Samotná obrovská hráz má na délku v koruně necelé dva kilometry, vysoká je 185 metrů a u základu silná asi 125 metrů. Součástí přehrady je i pětistupňové zdymadlo – jak jinak, než největší na planetě.

Hned v počátcích stavby nicméně přehrada čelila tvrdé kritice – obrovská vodní plocha totiž výrazně ovlivní přírodní podmínky ve svém okolí – a to především v negativním slova smyslu. Zároveň se během stavby muselo vystěhovat asi 1,3 milionu obyvatel ze zaplavovaných území a další čtyři miliony lidí po dokončení stavby, když v její blízkosti začaly sesuvy půdy a obrovská eroze.

I tak je ale přehrada Tři soutěsky aktuálně velmi oblíbeným turistickým cílem – vždyť kdo by nechtěl na vlastní oči vidět vodní masu, která uvnitř hráze roztáčí turbíny největší hydroelektrárny světa…  

Komentáře