Navštivte jedno z největších mauzoleí na světě. Potkáte v něm terakotovou armádu!
Přidáno: 18.01.2016 | Autor: Petra Malá
Kde se vzalo osm tisíc vojáků?
Mauzoleum, o kterém je řeč, patří prvnímu císaři dynastie Čchin. Jeho vznik se datuje až do 3. století př. n. l. Jde o hrobku tohoto císaře, jenž byl výjimečný tím, že se mu jako prvnímu podařilo sjednotit Čínu, zavést jednotnou měnu, stanovit měrné jednotky a také znaky písma, aby bylo dorozumívání mezi Číňany jednodušší. Jeho nápadem bylo i vybudování dlouhé zdi, která měla chránit zemi před útočnými nepřátelskými nájezdy.
Nešlo však o přílišného lidumila – vládl formou diktatury, nechával pálit „nevhodné“ knihy a osoby s „nevhodnými“ názory odsuzoval k pohřbení zaživa. Během svého života si nechal vybudovat honosný palác a vlastní hrobku, na které také právě nešetřil.
Objeveno náhodou, navštěvováno záměrně
Jako i mnohé další památky, byla císařova hrobka objevena náhodou zdejšími farmáři při kopání studní – to, že objevili uniformované vojáky z hlíny, je skutečně udivilo. Stalo se tak v roce 1974. Bylo to nečekané, zato dnes jde o zajímavost systematicky vyhledávané. Na místo byli ihned po nálezu vysláni archeologové.
Celá hrobka měla tvar pyramidy, o její vznik se údajně zasloužilo 700 tisíc lidí a stavba trvala téměř 40 let.
Archeologové dosud pod zemí našli asi 8 000 vojáků vyrobených z hlíny. Všichni byli vysocí 1,7-1,9 metru a váha každého činila kolem 100 kilogramů. Sochy byly propracovány do nejmenších detailů. Vojáci, které zobrazovaly, měli podle všeho doprovázet císaře na cestě po životě. Kromě nich šlo ještě o 600 terakotových koní a přes stovku vozů.
Zajímavé je, že bezprostředně po objevení celé armády byli vojáci barevní, malovaní. Jakmile se ale k nim ale dostalo denní světlo, vybledli.
- A když jsme u těch mauzoleií...znáte to, kde odpočívá Mao Ce-Tung?
Podívejte se na jednu z nejúchvatnějších záležitostí Číny a střetněte se s terakotovou armádou. Neublíží vám.