Lhasa, autonomní oblast Tibet
Přidáno: 25.10.2012 | Autor: Redakce

Do hlavního města tajuplného Tibetu se mohou odvážit pouze cestovatelé v dobré fyzické kondici: nadmořská výška 3600 metrů totiž řádně prověří jak dýchání, tak i krevní oběh. V autobusech při okružních jízdách a také v největším městském hotelu jsou k dispozici i kyslíkové přístroje.
Pokud se pro výlet na proslulou Střechu světa přece jen rozhodnete, počítejte s podstatně skromnějším ubytováním než v čínských nížinách a velkoměstech, a také s celkem vysokými cenami.
Kromě nezapomenutelného panoramatu Himálají je nejvíce vyhledávaným místem palác Potala, třináctipatrová budova opředená mnohými legendami. Palác byl dříve rezidencí dalajlámy, pevností, klášterem i vězením.
Po vyklizení za kulturní revoluce byl celý komplex znovu otevřen roku 1980, kdy poskytla vláda v Pekingu Tibeťanům opět větší náboženskou svobodu. Dnes si mohou Potalu bez problémů prohlédnout i zahraniční turisté. Volně přístupné jsou také další posvátné prostory, chrámy a kláštery.
V roce 2001 Čína prohlásila, že Lhasa se stane dalším moderním čínským městem, ve kterém nebudou chybět soukromé podniky a čilý turistický ruch. V příštích patnácti letech by se mělo město zdvojnásobit; tempo rozvoje se ještě zvýšilo po dokončení železníčního spojení Golmlud-Lhasa.