Čínská etiketa: Nedívejte se do očí a u stolu klidně mlaskejte!
Přidáno: 31.10.2014 | Autor: redakce

V Číně je všechno jinak. A platí to i pro formality a zdvořilosti. Zatímco ve střední Evropě je nemyslitelné, aby člověk u stolu mlaskal, v Číně je to žádoucí symbol toho, že vám chutná. A spropitným můžete naopak urazit.
Čína je jiná ve všech ohledech. To, co nám přijde naprosto normální, by Číňan nikdy neudělal a naopak. A záludnosti se ukrývají i v takových maličkostech jako jsou barvy nebo čísla. Věděli jste, že číslo čtyři je v čínském prostředí považováno za nešťastné? Věnovat hostitelce čtyři květiny je i proto obrovské faux pass.
Číňané od vás pravděpodobně nebudou vyžadovat striktní dodržování všech zásad. Nicméně ocení, pokud o nich budete mít alespoň základní přehled.
Nepřehánějte to s tělesným kontaktem!
Začněme tím, že byste se na veřejnosti měli chovat spíše zdrženlivě. Přímý pohled do očí je považovaný za neslušný, stejně jako přehnaný tělesný kontakt. Nikdo vám samozřejmě nezakazuje držet svou drahou polovičku za ruku, vášnivé líbání na veřejnosti už ale vzbudí pohoršení, a rozhodně větší než v Česku.
Zároveň není úplně vhodné sahat na ostatní Číňany. Poplácat někoho po rameni, mimoděk ho chytit za paži při líčení zábavné historky… to jsou opět situace, při kterých uvedete Číňana do rozpaků.
Když jíst, tak pěkně nahlas!
Vás může naopak do rozpaků uvést chování vašich čínských spolustolovníků. Zatímco v Evropě nejsou hlasité projevy u jídla zrovna žádoucí, v Číně je to naopak. Mlaskání, říhání, hlasité přežvykování – to všechno jsou činnosti, kterými dávají Číňané najevo, že jim chutná.
Nikdy nedávejte jako dárek hodinky!
Chystáte se někoho obdarovat? Pak si dejte pozor, že některé – u nás běžné dárky – mají v Číně úplně jiný význam. Vyvarovat byste se měli všech ostrých a špičatých předmětů. V čínském prostředí totiž znamenají rozřezání a poničení vztahů. Nevhodné jsou ale třeba i kapesníky nebo hodinky – ty zase odkazují na smrt a pohřeb. A raději zapomeňte i na květiny – ani ty nejsou vhodným dárkem.
Dárek byste také neměli balit do modrého, černého nebo bílé papíru. A obdarovanému ho vždy podávejte oběma rukama. Podat ho jednou je opět považováno za urážku.
Při obchodování se obrňte trpělivostí
Svá pravidla má samozřejmě i obchodní jednání. Předně – aby člověk vůbec nakoukl na čínský trh, musí mít velké množství doporučení od důležitých a vážených osob. A pak už musí být je trpělivý a vytrvalý. A samozřejmě zdvořilý a skromný při vystupování.
To, co dělá (nejen) obchodníkům problém je ale typicky čínská snaha vyhnout se negativní přímé odpovědi. Číňané se vždy snaží chovat tak, aby druhého neurazili – což může vést k jistým nedorozuměním při vyjednávání.
Fotka: satinflame, www.freeimages.com