Tři soutěsky – přehrada, která vzbuzuje hrůzu i úctu
Přidáno: 22.03.2017 | Autor: Petra Malá
Přehradní hráz s největší vodní elektrárnou na světě si zaslouží obdiv, ale zároveň nahání strach, asi jako každý takový kolos. Nachází se na řece Jang-c‘-ťiang v čínské provincii Chu-pej a její stavba byla dokončena v roce 2006. Podívejme se na ni zblízka.
Neobyčejná přehrada, kterou dnes zná už celý svět, byla do provozu uvedena v roce 2008, tedy dva roky po dokončení, přičemž provoz se rozjížděl ještě další tři roky. Z původních dvou generátorů bylo spuštěno dvaatřicet, každý se pyšní výkonem 700 MW. Výkon můžeme srovnat například s devítinásobkem výkonu elektrárny v Temelíně. Tenhle výdobytek měl od začátku jasný cíl – pokrýt zhruba desetinu spotřeby elektřiny v Číně.
Celá stavba oficiálně stála v přepočtu 625 miliónů korun, ale není tajemstvím, že náklady byly pravděpodobně ještě vyšší. A asi 1,3 miliónu obyvatel to stálo místo k bydlení – právě takové množství lidí se muselo kvůli elektrárně a přehradě přestěhovat. Zmizelo 17 velkých měst, stovky obcí a tisíce vesnic a vesniček.
Stavba se protáhla
Ačkoli se o stavbě takové elektrárny a přehrady mluvilo už od roku 1919, finální projekt se dočkal schválení až v 90. letech. Ke konci roku 1994 se začalo stavět. V přehradě se standardně nachází asi 27 miliónů metrů čtverečních vody, kterou drží více než 460 tun betonu a železa, což je materiál, který by vystačil na postavení hned několika desítek Eiffelových věží. Přehradní hráz je vysoká neuvěřitelných 185 metrů.
Přehradu Číňané vybudovali i kvůli riziku povodní na řece Jang-c‘-ťiang. Přehrada by měla lidi v okolí ochránit až před desetiletou vodou, čímž riziko majetkových ztrát a ztrát na životech značně eliminuje.