Pekingské hutongy – místo, kde se nespěchá a čas plyne přirozeněji
Přidáno: 15.07.2019 | Autor: Vendula Vrablová
Samotný název „hutong“ pochází z mongolštiny a znamená studnu, kolem níž se rozvíjel život. Setkat se s ním můžete prakticky po celé Číně. Největší koncentrace hutongů je ale nepochybně v hlavním městě Pekingu. Na první pohled se může zdát, že jde o obydlí nejchudší vrstvy Číňanů a místo, kterému se turisté obloukem vyhýbají. Ve skutečnosti jde o významné kulturní a historické prvky Číny.
Co hutongy vlastně jsou?
Hutongy představují úzké uličky s domy kolem nádvoří, zbudované z cihel nebo kamení, které většinou nemají koupelnu ani toaletu. Místní tak využívají veřejných toalet. Život tady ale plyne tak nějak pomaleji, přirozeněji. Nikdo nikam nespěchá, nikdo se za ničím nehoní a každý si užívá nového dne.
Přečtěte si také: Konfuciův chrám byl vystavěn na počest prvního čínského filozofa
Hutongy v průběhu historie
Tradiční stavby se stavěly již za vlády dynastie Yuan. Z původního počtu 29 hutongů, se rozrostly na současnou tisícovku. Bylo ale také období, kdy jste v Pekingu mohli najít až 3250 těchto staveb. Hutongy si původně nechávali stavět vysocí císařští úředníci a bohatí obchodníci. Jejich stavby byly překrásně zdobené. Chudší vrstva měla hutongy podstatně menší a jednodušší.
Název podle místa nebo významné osoby
Každý hutong v Číně má své jméno. To získal podle místa, kde se nacházel nebo podle významné osoby, která zde žila. Nejdelší hutong měří 6,5 km, nejkratší 25 m, nejširší 32 m a naproti tomu nejužší 70 cm, jehož nejužší část měří pouhých 40 cm. Spousta hutongů je dnes přestavěná na restaurace, obchody, nebo krámky se suvenýry. Ačkoli byla spousta z nich zbourána, čínská vláda se snaží mnohé domy opravovat a uchovat pro další generace.