Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem ESO travel na Novinky.cz
Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety...
Největší stavby světa: Město ve věži, šejkův palác a továrna na Boeingy ESO travel na Novinky.cz
Současným rekordmanem je pekingský letištní Terminál 3 postavený kvůli letním olympijským hrám...
Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa ESO travel na Novinky.cz
Vysoko na tibetské náhorní plošině se vine nejvýše položená železnice světa. Cesta po ní se blíží cestování časem...

Peníze

Měna. Její oficiální název je žen -min-pi (Renminbi [RMB]) čili lidová měna. V praxi se používá výraz jüan (Yuan). Jeden jüan má 10 ťiao (jiao), resp. 100 fenů (fen). Většinou budete používat papírové bankovky jüan, které mají nominální hodnotu 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 jüanů.

Banky a směnárny

Zahraniční peníze a cestovní šeky lze po předložení cestovního pasu měnit za devizové poukázky také v hotelových směnárnách, u zvláštních přepážek v bankách a „obchodech družby” (viz Otevírací doba). Všechny stvrzenky o výměně peněz si pečlivě uschovejte pro případ zpětné směny zbytku peněz při odjezdu ze země (je to jediná možnost, protože mimo Čínu si už měnu nebudete moci proměnit zpět). Můžete také narazit na černý obchod s měnou, ale sazby nejsou o mnoho výhodnější než v bankách, navíc by se vám mohlo stát, že budete ošizeni, protože můžete dostat padělané bankovky, takže by vám hrozilo i věznění za tento přestupek.

Čínská bankovka
Kreditní karty, cestovní šeky

Zvláště v oblastech s rozvinutým cestovním ruchem můžete kreditními kartami platit stále častěji. Příslušné hotely, restaurace a „obchody družby” jsou viditelně označeny. Ve velkých městech je také stále více bankomatů, kde můžete vybírat i ze své karty, ale raději na to nespoléhejte. Ve většině velkých hotelů také můžete zaplatit za útratu kreditní kartou. V bankách některých větších měst lze po předložení mezinárodně uznávané kreditní karty vyměnit také osobní cestovní šeky. Cestovní šeky jako platidlo přijímá většina hotelových směnáren a obchodů v zemi. Čína je stále velkou peněžní společností a při většině transakcí mimo velké hotely po vás budou požadovat platbu v čínské měně. Za dopravu se obvykle platí hotově (místní autobusové či vlakové lístky), ačkoliv letenky je často možné platit kreditní kartou.

Plánování rozpočtu

Za ubytování, stravování, okružní jízdy po městech i zábavu všeho druhu platí zahraniční turisté v Číně podstatně více než domácí. Pro cizince jsou tedy výhodnější zboží a služby, které lze hradit v cenách, které jsou obvyklé i pro domácí. Pro základní orientaci uvádíme alespoň některé ceny (ty se samozřejmě mohou měnit podle oblasti, sezony nebo růstu inflace).